Ekvator Ginesi Gezi Rehberi
Ekvator Ginesi Gezi Rehberi

Ekvator Ginesi ya da resmî adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, yaklaşık 870 bin nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Ekvator Ginesi ismini ekvatora yakın olmasından ve Gine Körfezi’nde bulunmasından dolayı almıştır.

Göz at ;

  1. Malabo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Ekvator Ginesi’de Gezilecek 10 Yer
  3. Ekvator Ginesi’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Ekvator Ginesi Nerede?
  5. Ekvator Ginesi Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ekvator Ginesi Afrika kıtasının en küçük ülkeleri arasında yer almaktadır. Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan Ekvator Ginesi güneyde ve doğuda Gabon, batıda Gine Körfezi, güneybatıda Sao Tome ve Principe, kuzeyde ise Kamerun Ülkesi ile sınır komşusudur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Malabo

Malabo, Ekvator Ginesi’nin başkenti ve yaklaşık 155 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir.  21 km²’lik alan kaplayan şehirde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Şehir, Ekvator Ginesi anakara dışında ülkeye bağlı Bioko adası üzerinde yer alamktadır. Buraya yolunuz düşerse ilk olarak ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

Bata

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Bata, yaklaşık 250 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Deniz seviyesine yakın bir konumda bulunan bu şehir, ülkenin önemli bir liman kenti olarak bilinmektedir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu şehri de ziyaret edin.

Rio Muni

Rio Muni, ülkenin anakara üzerindeki en önemli hatta en popüler bölgesidir. Bu bölge özellikle yaz sezonunda kuru bir iklime sahiptir. Yaz aylarında buraya ülkeye gelecekseniz mutlaka bu bölgeye uğrayın. Çünkü diğer bölgelerde aşırı yağış almaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu bölgeyi gezip görün derim.

Elobey Grande

Ülkenin güneybatısında yer alan Elobey Grande, gezilip görülmesi gereken bir adadır. Bu ada oldukça hoş bir manzarası bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip günü birlik izin alıp bu adayı ziyaret edebilirsiniz. Ada üzerinde birçok doğal güzellik alanı bulunur.

Pico Basilé Dağı

Bioko adasında bulunan Pico Basilé Dağı, 3.011 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Bu dağ aynı zamanda volkanik bir dağ olup zaman zaman püskürtülmektedir. Son olarak 1923 yıllında püskürtülmüştür. Buraya yolunuz düşerse bu muazzam manzarasıyla göz kamaştıran dağı ziyaret edin.

Ebebiyín Katedrali

Ekvator Ginesi sınırına yakın Kamerun ve Gabon sınırında yer alan Ebebiyín Katedrali, 1950 yıllında inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Bu yapı bölgenin en önemli dini yapısıdır. Bu nedenle oldukça önemlidir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu katedrali ziyaret edin.

 Malabo Kültür Merkezi

Ülkenin başkenti ve 2. büyük şehri Malabo’da yer alan Kültür Merkezi, Parlak sarı renkte, sömürge dönemine ait çok etkiliyici bir yapıdır. Burada bir galeri ve performans sahnesi bulunur. Buraya gelip birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Ayrıca bu binanın mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Aziz Elizabeth Katedrali

Ülkenin başkenti ve 2. büyük şehri Malabo’da yer alan Aziz Elizabeth Katedrali, 1897-1916 yılları arasında inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Ülkenin en önemli turistik yapılarından biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Monte Alén Ulusal Parkı

Monte Alén Ulusal Parkı, 2.000 km²’lik alanıyla 1990 yıllında ziyarette açılan ülkenin en büyük ulusal parkıdır. Burada birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip hayvanları daha yakında görebilir ve bakir doğasını daha yakında inceleyebilirsiniz. Şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

10  Ekvator Ginesi Modern Sanat Müzesi

Ülkenin başkenti ve 2. büyük şehri Malabo’da yer alan Ekvator Ginesi Modern Sanat Müzesi, gezilip görülmeye değer bir turistik alandır. Burada birçok sanat eseri sergilenmektedir. Afrika kıtasından çağdaş ve geleneksel sanat eserlerini görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.


Bunlar dışında Ekvator Ginesi hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Ekvator Ginesi

Nüfus: 869.587

Başkent: Malabo

Resmi Dilleri: Fransızca, İspanyolca, Portekizce

Para Birimi: Orta Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 12 Ekim 1968

Önemli Şehirleri: Malabo, Rio Muni, Bata

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Ne Zaman Gidilir: Ekvator Ginesinde tropikal iklimin etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için her mevsim uygundur.

Vize Durumu: Ekvator Ginesi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Ekvator Ginesi ülkesine aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bu ülkeye yıl boyunca çok az sayıda turist gitmektedir. Bunun birçok sebebi olabilir. Fakat en önemli sebebi fakir bit ülke olması ve sıkı bir denetim altında olması gibi sebepler sayabiliriz. Buraya gittiğinizde fotoğraf çektirmeniz kesinlikle yasak. Fotoğraf çekerken kendinizi birden hapiste bulabilirsiniz. Bunun dışında gezilecek yerleri de izin alıp öyle gezmeniz gerekir.

Ekvator Ginesi Gezi Rehberi
Ekvator Ginesi Gezi Rehberi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here