El Salvador'da Gezilecek 10 Yer
El Salvador'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusuyla Orta Amrika’da yer alan El Salvador, Büyük Okyanus’a kıyısı bulunan küçük bir ülkedir. Ülkenin batısında Guatemala, kuzey ve doğusunda Honduras ile komşudur. Ülkenin volkanik oluşumları, doğal alanları ve tarihi yapıları ile yıl boyunca çok sayıda turist çeken bir ülkedir. Burada gezilip görülecek yerleri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Tazumal

Ülkenin Chalchuapa merkezine bağlı bir bölgede yer alan Tazumal, Maya Medeniyeti’ne ait bir arkeolojik kenttir. 1940-1950 yılları arasında arkeolog Stanley Boggs’un kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Burada  hem Mayalar’a hem de Toltekler’e ait tapınaklar bulunur. Yapılan kazılarda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Açık hava müzesini andıran bu arkeolojik alan, yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

San Andres

Zapotitan vadisinde yer San Andres, yıllar önce terk edilmiş bir volkandır. Burada milattan önce yerleşim yeri olarak kullanmaktaydı. Hatta yapılan çalışmalar sonucunda tarım ile ile ilgili birçok araç ve gerece rastlanmıştır. Yolunuz düşerse bu terk edilmiş yeri ziyaret edin. Günümüzde önemli bir turistik nokta olarak bilinmektedir. Bu arkeolojik alan Pazartesi günü dışında haftanın her günü 09:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Santa Ana

Ülkenin başkenti San Salvador’un 64 kilometre kuzeybatısında yer alan Santa Ana, eski bir Maya-Pokoman yerleşim yeridir. Burada  İspanyol etkisini çok rahat görebilirsiniz. Pipiller burayı Sihuatehuacan olarak isimlendirmiştir. 1569 yıllında  koruyucu Santa Ana adına bir kilise inşa edildi. Daha sonra bu bölgenin ismi değiştirilip Santa Ana Yapıldı. Bu bölgede birçok tarihi yapı bulunmaktadır.  Bunun dışında burada kakao ve kahve yetiştirmek oldukça verimli bir toprak bulunur. Ülkede mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de bu bölge olmalıdır. Bu bölgeye yolunuz düşerse kilise, tiyatro binası, hükumet binası ve ana meydan gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

San Miguel

Ülkenin doğusunda yer alan San Miguel, Başkent San Salvador ve Santa Ana’dan sonra ülkenin üçüncü en kalabalık şehridir. Başkentte yaklaşık 138 km uzaklıkta bulunur. Dünyada nüfusa oranladığımızda en çok cinayet işleyen şehri olarak bilinmektedir. Bu nedenle buraya gittiğinizde dikkatli olun. Otellere gittiğinizde burada bulunan görevlilerin bile silahlı olduğunu göreceksiniz. Buraya yolunuz düşerse ana meydan, katedral ve yönetim binası gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

Ulusal Saray

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri San Salvador’da yer alan Ulusal Saray, 1866-1870 yılları arasında inşa edilen bir yapıdır. Daha sonra çıkan bir yangında zarar görmüştür. 1905-1911 yılları arasında Avrupa’nın birçok şehrinde getirilen malzemelerle yeniden inşa edildi. 1974 yıllına kadar ülke burada yönetildi. Saray, 4 ana oda olmak üzere toplam 101 odası bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu sarayı mutlaka ziyaret edin.

İlopango Gölü

San Salvador, La Paz ve Cuscatlan  şehirlerin sınırında yer alan İlopango Gölü, 72 km²’lik alanıyla Volkanik oluşumlu bir krater göldür. Gölün uzunluğu 11 km, genişliği 8 km ve derinliği ise 440 metreyi bulabilmektedir. Zamanla okyanusa akan göl, Jiboa Nehri ortaya çıkarmıştır. Göl üzerinde Volkanik oluşumlu küçük bir ada bulunur. Buraya yolunuz düşerse harika manzaralı bu gölü ziyaret edin derim.

Joya de Ceren

Ülkenin La Libertad bölgesinde yer alan Joya de Ceren, Maya dönemine ait Arkeolojik sit alanıdır. Burada yapılan kazılar sonucunda birçok kalıntıya rastlanmıştır. Bu yerleşim yerinin yakınlarında bir volkanik patlamanın üzerini örtmesi nedeniyle iyi bir şekilde korunmuş tarım şehri keşfedilmiştir.  El Salvador’un Pompei’si olarak bilinen bu kent mutlaka gezilip görülmelidir.

Coatepeque Caldera

Coatepeque Caldera, Orta Amerika’daki El Salvador’da bulunan volkanik bir kalderadır. 26 km²’lik alan kaplayan bu kaldera, 72.000 ila 57.000 yıl öncesine dayanan bir oluşumdur. En yüksek noktası 746 metredir. Coatepeque Caldera doğu kesiminde ise Coatepeque Gölü bulunur. Bu göl, volkanik oluşumlu bir göl olup etrafında birçok kaplıca bulunmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist uğramaktadır. Buraya hem sağlık turizmi hem de doğa turizmi için oldukça iyi bir yerdir.

El Boqueron Milli Parkı

​Başkent San Salvador yakınlarında yer alan El Boqueron Milli Parkı, 1800 metre yükseklikte yer alan bir parktır. Bu park yaklaşık 5 kilometre alan kaplamaktadır. Parkın ana cazibe merkezi, 5 kilometre çapında ve 558 metre derinliğinde bir kraterdir. Bu parkta birçok hayvan ve bitki türü bulunur. Yolunuzu düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

10  Museo de la Palabra y la Imagen

Ülkenin başkenti San Salvador’da yer alan Museo de la Palabra y la Imagen, 23 Şubat 1999 tarihinde ziyarette açılan bir müzedir. Burada birçok tarihi eser ve gündelik eşyalar sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında merak ettiklerinizi burada görüp inceleyebilirsiniz. Ülkenin en popüler müzesidir. Bu müze hafta içi her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.


Bunlar dışında El Salvador Cumhuriyeti hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunacağız. Şöyle ki;
El Salvador

Nüfus: 6.146.419

Başkent: San Salvador

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Amerikan doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 15 Eylül 1821

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Saat Farkı: El Salvador’da yerel saati Türkiye saatine göre 8 saat daha geridir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: San Salvador, Sonsonate, Acajutla, San Miguel

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Kasım-Nisan ayları arasıdır.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Harika bir blogunuz var; şimdi siz de yarışmaya katılıp değerlendirmeye katılabilirsiniz. Blogum Harika kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, websitenizi tanıtın, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı içerisinde yeniden düzenliyoruz. Katılım için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

  Web : http://www.blogumharika.com/
  Mail: iletisim@blogumharika.com
  Tel : +90212 330 9707

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here