Emirdağ

Emirdağ; Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. Emirdağ ilçesi Afyonkarahisar’a 73 km uzaklıkta yer almaktadır. Emirdağ ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Amorium Antik Kenti: Emirdağ ilçe merkezine 13 km uzaklıkta Hisarköy Kasabası yakınında yer almaktadır. Amorium Antik kenti tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu antik kent en parlak dönemlerini Roma ve Bizans Döneminde yaşamıştır. Arkeolojik kazı çalışmaları yapılan kentte birçok tarihi yapı kalıntılarına ulaşılmıştır. Kent içinde Roma, Bizans Dönemine ait birçok yapının kalıntıları bulunmaktadır.

Emirdağ

Dandindere Tabiat Koruma Alanı: Emirdağ ilçe sınırlarında yer almaktadır. Emirdağ ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer alan 260 hektarlık alana sahip tabiat koruma alanıdır. Toros Sediri ormanını korumak amacıyla kurulmuştur. Dandindere Tabiat Koruma Alanında; boylu ardıç, katran ardıç ve saçlı meşe türleri gibi ağaç türlerine rastlanmaktadır.

Emirdağ Merkez

Emirdağ Yaylaları: Emirdağ ilçesi özellikle serin havaya sahip yaylaları ile ön plana çıkmaktadır. Yaz aylarında en çok tercih edilen ve ziyaretçi alan yaylaları şunlardır: Göğüs Yaylası, Seki Yaylası, Gedik Yaylası, Tekneçukuru Yaylası ve Çiçekli Yaylasıdır. Ayrıca Emirdağ ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Balcam Köyü yakınlarında yer alan Balcam Mağarasını da ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here