Endonezya
Endonezya

Endonezya Cumhuriyeti, Hint ve Pasifik okyanusları arasında yer alan takımada devletidir. On üç binden fazla adadan oluşan, dünyanın en büyük ada ülkesi olarak kabul edilir. Endonezya aynı zamanda yaklaşık 261 milyon kişiye ev sahipliği yapan dünyanın en kalabalık 4. ülkesidir. Dünyanın en kalabalık adası olan Java, ülke nüfusunun yarısından fazlasını barındırıyor.

Endonezya
Endonezya

Endonezya, Malezya, Doğu Timor ve Papua Yeni Gine ile kara sınırlarını paylaşıyor. Papua Yeni Gine, Okyanusya’nın bir parçası olarak kabul edilir ve Yeni Gine adasının yarısını oluşturur. Endonezya’nın bir kısmı Yeni Gine’nin diğer yarısına düştüğü için, bazıları ülkenin kıtalararası olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu – kara kütlesinin bir kısmı iki farklı kıtada bulunan bir ülke.

Endonezya Hangi Kıtada
Endonezya Hangi Kıtada

Coğrafi olarak konuşursak, Endonezya Asya’nın bir parçası olarak görülmelidir. Neredeyse yalnızca Güneydoğu Asya ülkesi olarak kabul edilir. Endonezya’nın Yeni Gine Adasında (Papua ve Batı Papua) iki eyaleti olması, tüm kıta meselesini biraz karmaşıklaştırıyor. Endonezya’nın çoğu Avrasya plakasında bulunurken, Yeni Gine aslında Avustralya plakasına düşüyor. Papua Yeni Gine Okyanusya’da, bu nedenle Endonezya’nın kıtalararası statüsünü destekleyen argümanların ayakları var gibi görünüyor.

Endonezya dini inancı nedir?
Türkiyede kaç Endonezyalı var?
İslam Endonezyaya nasıl yayıldı?
Endonezyada kaç dil var?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here