Galler'de Gezilecek 10 Yer

Galler, İngiltere’nin tarihi doğal yerlerinden birisidir. Manzaralarının güzelliği, açık doğası Galller’i gezilecek bir yer haline getirmektedir.

İlk ziyaret edenler için, Galler ve İngiltere’deki diğer topraklar arasındaki en belirgin fark, konuşulan Galce’dir. Herkes İngilizce biliyor olsa da, Galler’i ziyaret etme eğlencesinin bir parçası, Avrupa’daki en eski dillerden bir olan Galce’den bir kaç kelime öğrenmeniz faydanıza olabilir. Celtic kültürünün yanı sıra ülke, birçok heybetli kale ile ünlüdür. Galler’in doğal dağları, vadileri ve sahil şeridi büyüleyici bir özelliktir ve çarpıcı ulusal parklarından birini de ziyaret etmelisiniz. Galler’de en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

10Aberystwyth

Yerel halk tarafından “Aber” olarak bilinen Aberystwyth, Galler’in batı kıyısında yer alan tarihi bir üniversite kentidir. Her yıl Aberystwyth’de 7 bin öğrenci okula devam ederken kentte, 50’nin üzerinde pub bulunmakta ve gençler için popüler bir tatil beldesi olmaktadır. Deniz kenarı, konukların oturup güneşlenmek için geniş bir gezinti yaparak büyüleyici Viktorya dönemi mimarisine sahiptir.

9Caernarfon

Kuzey Galler’de bulunan Caernarfon şehri, Galler’in en iyi korunmuş kalelerinden biri olarak kabul edilen 13. yüzyıldan kalma kalesi ile ünlüdür. Kalenin Kraliyet Sarayı ve Edward I için askeri bir kalesi olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, iç bina ve dairelerin hepsi zamana yçok fazla yenik düşmemiştir.

8Hay-on-Wye

Hay-on-Wye, İngiliz sınırına çok yakın ve Brecon Beacons Ulusal Parkı sınırları içinde, Wye Nehri üzerindeki küçük bir kasabadır. Guardian gazetesinin sponsorluğunda her yıl Hay Festivali düzenlenir. Festival, 1988’den beri, ünlü yazarlar, filozoflar ve diğer sanatçılarla sanat tartışmak için tartışmak üzere yılda 80.000 kişinin ziyaret ettiği bir yerdir.

7St. David’s Cathedral

David’in Katedrali, Pembrokeshire ilçesindeki St. David şehrinin merkezinde, Ortaçağ’da dini mimarinin güzel bir örneğidir. Galler’in koruyucusu Aziz David, 6. yüzyılda Katolik Kilisesi’nde bir Galce piskoposuydu. Mevcut katedral için yapılan inşaat 1180’li yıllarda mor renkli kumtaşı kullanılarak başlamıştı. Şimdi Galler Kilisesi’nin bir parçası olan Norman katedralinde, 800 yıllık piskopos görevlileri, altın, 13. yüzyıldan kalma gümüş kadeheleri ve Galler İncil’in 1620 baskısı ile kaplanmış çok sayıda hazine bulunmaktadır.

6Brecon Beacons National Park

Brecon Beacons, parkın kalbinde yer alan yaklaşık 900 metrelik tepe çifti ile adlandırılan Brezilya tepeleri, kayalık nehir vadileri, otlak alanları ve su çayırları manzarasına sahiptir. Parkta, Neolitik kerevitler, Bronz Devri taşları, Demir Çağı kaleleri ve Norman kaleleri parçalanması da dahil olmak üzere Galler’in uzun tarihi arkeolojik kalıntıları yer almaktadır.

5Cardiff

Galler’in güneydoğu köşesinde bulunan Cardiff, 1955 yılında ülkenin başkenti oldu ve kısa süre sonra antik liman kentini iyileştirmek için bir dizi proje başlattı. 74.200 koltuklu Millennium spor stadyumu ve sahne sanatları için fütüristik Galler Millenium Merkezi yapıldı. 11. yüzyıldan kalma kale, ziyaretçilere Galler tarihine büyük bir giriş niteliği taşırken, üst kısmına çıkan bir tırmanış ile kentin ve çevredeki kırsal alanların çarpıcı manzaralarını sunar.

4Conwy

Zengin bir tarihe sahip olan antik şehir Conwy, Kuzey Galler’de Conwy Estuary’de Snowdonia ormanlarının yakınında yer almaktadır. Conwy Kalesi’nin muhteşem bir manzarası vardır. Edward I tarafından 1280’lerde inşa edilen kalenin mamut perdeleri ve sekiz yuvarlak kulesi sağlam ve gösterişçi olmaya devam etmektedir.

3Pembrokeshire Coast

Galler’deki tek kıyı milli parkına ev sahipliği yapan Pembrokeshire, ülkenin güneybatı yarımadasını ve açık deniz adalarını içine almaktadır. Her yıl dört milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bu milli park, yaban hayatı ile de çok ünlüdür.

2Llandudno

Kuzey Galler’de yer alan Llandudno, ülkenin en büyük sahil beldesi ve tartışmasız en çekici bölgesidir. Varlıklı Mostyn ailesinin 1950’lerde inşa ettiği Llandudno, zengin bir Viktorya döneminin sahip olduğu bir yazlık tesisi barındırmaktadır. Kentin kuzeyindeki kumsalı boyunca uzanan, bir de 700 metrelik (2.300 ayak) iskele ile körfeze girmektedir.

1Snowdonia

Kuzey Galler’deki Snowdonia Ulusal Parkı dağları, Galler’de ziyaret edilecek en popüler yerlerden biridir. Snowdonia’nın zirveleri az 900 metre (3,000 fit), ancak dik ormanlık yamaçları ile yüksekliği doruğa çıkarmakatadır. Yürüyüş, Snowdonia bölgesinde ki en popüler etkinliktir. Parkta keşfedilecek Neolitik mezar kerevitleri ve Roma kalıntıları da vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here