Güney Sudan Gezi Rehberi
Güney Sudan Gezi Rehberi

12.733.427 toplam nüfusuyla Yukarı Nil nehri havzasında yer alan Güney Sudan, Orta Afrika ülkesidir. Afrika ülkeleri arasında en az rağbet gören Güney Sudan 2011 yıllında bağımsılığını kazanmıştır. Ülke halkı oldukça zor şartlarda yaşamaktadır. Her ne kadar yıl boyunca çok az sayıda ziyaretçi çekse de gezilip görülecek birçok yeri bulunmaktadır. Güney Sudan denilince akla ilk olarak vahşi yaşam ve safari gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Radom Ulusal Park

Sudan ve Güney Sudan arasında yer alan Radom Ulusal Park, 2005 yıllında ziyarette açılan harika bir ulusal parktır. Park bünyesinde çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya gelip hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda ülkenin en önemli parklarından biridir. Safari meraklıları için oldukça uygun bir yerdir.

 2-Boma Ulusal Park

Güney Sudan ve Etiyopya sınırına yakın bir konumda yer alan Boma Ulusal Park, 22.800 km²’lik alanı ile 1986 yıllında ziyarette açılan bir koruma alanıdır. Başta beyaz kulaklı kob, tiang ve Mongalla ceylanı gibi hayvanların yaşam alanıdır bunun dışında yine birçok memeli hayvan da burada yaşam sürmektedir. Buraya gelip hayvanların doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

3-Sudd sulak alanı

Bor kenti ile No Gölü arasında yer alan Sudd sulak alanı, kuşbilimciler ve göçmen kuşlar için oldukça uygun bir yerdir. Burada her yıl çok sayıda kuş türü ve diğer hayvan türleri burada yaşama sürmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu parka gelip kuş türlerini yakında görebilirsiniz. Emin olun ismini dahi duymadığınız kuş türlerini yakında görme fırsatını yakalayacaksınız. Burada yer alan Kuş Gözleme alanları sayesinde kuşların yaşam alanlarını daha yakında inceleme fırsatı bulacaksınız.

4-Güney Ulusal Parkı

Batı Bahr el Gazal, Batı Ekvatorya, Göller ve Warrab eyaletlerine yayılmış olan Güney Ulusal Parkı veya diğer adıyla Güney Milli Parkı, 1939 yıllında milli park statüsünü kazanmıştır. Bu park ülkenin en büyük milli parkı olarak kabul edilmektedir. Parkta başta fil, manda, antilop ve beyaz gergedan olmak üzere birçok hayvan türü bulunmaktadır. Bu park, 2006 yıllında genişletilmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Safari meraklıları için bulunmaz bir yerdir.

5-Shambe Millî Parkı

Lakes ya da Türkçe ismiyle Göller eyaletinde yer alan Shambe Millî Parkı, 620 hektarlık alanda 1985 yıllında ziyarette açılan bir kuş cennetidir. Bu parkta hem göçmen kuşlar hem de yöreye özgü kuşlar hayat bulmaktadır. Tabi burada sadece kuşlar yaşamıyor. Kuşlar dışında  fil, beyaz gergedan, antilop ve su aygırı da burada hayat bulmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

6-Bandingilo Milli Parkı

Güney Sudan’ın başkenti Cuba’nın 85 km kuzeyinde yer alan Bandingilo Milli Parkı, 10.000 km²’lik alanda 1992 yıllında ziyarette açılmış bir milli parktır. Burada antiloplar, zürafalar, aslanlar, yaban kedileri ve değişik türde kuşlar yaşamaktadır. Bu park, Afrika’nın el değmemiş en büyük savanası olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

7-Nimule Millî Parkı

Güney Sudan’ın Doğu Ekvatorya eyaletinde yer alan Nimule Millî Parkı, 410 km²’lik alanda 1954 yıllında ziyarette açılan bir milli parktır. Park bünyesinde su aygırları, filler, beyaz kulaklı antiloplar, çeşitli maymunlar ve değişik türde bitkiler bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu zengin parkı ziyaret edip hayvanları daha yakında görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

8-El-Ubeyyid

Güney Sudan’ın Kuzey Kordofan Eyaleti’nin bağlı El-Ubeyyid, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. 100 bin üzerinde nüfusuyla her yıl az da olsa ziyaretçi çekmektedir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz düşerse bu şehri ziyaret edin.

9-Wau

Wau, Güney Sudan’ın  Batı Bahr El Gazal eyaletinin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Bunun dışında ülkenin ise en büyük 2. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Jur Nehrinin hemen kenarında kurulan bu şehirde, Dinka, Fertit ve Luo gibi kabileler yaşamaktadır. Buraya gelip bu kabileler hakkındaki tarihi ve kültürleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

10-Cuba

Cuba, Güney Sudan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Türkiye’den gittiğinizde ilk olarak bu şehre gideceksiniz. Burada yer alan turistik yapıları gezdikten sonra diğer yerlere geçebilirsiniz. Ulaşım ve konaklama imkanları da burada sağlayabilirsiniz. Ülkeye gelen turistler bu şehre uğramadan ülkeyi kesinlikle terk etmiyor. Güney Sudan denilince akla ilk olarak Vahşi yaşam ve safari gelmektedir. Fakat bunun yanında tarihi yapılar ve doğal güzelliklerde bulunur. İşte bu yapılar başkentte bulunmaktadır. 


Bunlar dışında Güney Sudan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Güney Sudan

Nüfus: 12.733.427

Başkent: Cuba

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Güney Sudan Pound’u

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 9 Temmuz 2011

Vize Durumu: Buraya gitmek vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here