Hindistan Nerededir
Hindistan Nerededir

Hindistan Nerededir?Güney Asya’da yer alan Hindistan yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük yedinci ülkesidir. Ayrıca Hindistan Ülkesi dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir.

Hindistan Nerededir?

Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi, doğusunda Bengal Körfezi bulunmaktadır. Ayrıca ülkenin denize 7.517 kilometre uzunlukta kıyısı vardır. Ülkenin batısında Pakistan, doğusunda Bangladeş ve Myanmar, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan ülkeleri bulunmaktadır. 28 tane eyalet ve 7 adet birlik bölgesinden oluşan Hindistan ülkesinin başkenti Yeni Delhi şehridir.

Göz at ; 

  1. Hindistan Gezilecek Yerler
  2. Hindistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Yeni Delhi Nerede
  4. Hindistan Nerede?
  5. Hindistan Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Hindistan Vizesi

Ülkenin en önemli şehirleri Bombay, Varanasi, Agra ve Mumbai’dir. Hindistan’ın resmi dilleri Hintçe ve İngilizcedir. Ülkede Hintçe ve İngilizce dışında yaklaşık 850 tane farklı dil kullanılmaktadır. Hindistan ülkesinin büyük bir çoğunluğu Hinduizm dinine inanmaktadır. Ülke halkının yüzde 12’lik kesimi Müslümandır.

Ayrıca ülkede Budizm ve Hristiyanlık dinine inananlar da bulunmaktadır. Ülkenin para birimi Hindistan rupisidir. Hindistan ülkesini ziyaret etmek için en uygun tarihi Nisan ve Kasım ayları arasıdır. Hindistan vize istemektedir. Hindistan’a İstanbul çıkışlı direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here