Illinois'in Başkenti: Springfield
Illinois'in Başkenti: Springfield

ABD’nin Illinois Eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta batısında yer almaktadır. 57.900 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Illinois, 12,5 milyonun üzerinde nüfusu ile ülkenin en kalabalık beşinci eyaletidir. Eyaletin başkenti Springfield şehrindedir. Springfield, Illinois’in başkenti ilan edilmeden önce, diğer iki şehir ABD eyaletinin başkenti olarak görev yapıyordu.

Illinois başkentinin tarihi

Kaskaskia, Illinois’in ilk başkentiydi. Kaskaskia kasabası, 1809’dan 1819’a kadar Illinois’in başkenti olarak kaldı. Kaskaskia’da sık sık meydana gelen sel nedeniyle, Illinois’in başkenti 1819’da Kaskaskia’dan Vandalia’ya taşındı. Vandalia şehri, yeni kurulan başkenti barındırmak için aceleyle inşa edildi. Vandalia, şehir yetkililerinden oluşan bir genel kurulun başkenti Springfield’a taşımayı kabul ettiği 1839 yılına kadar Illinois’in başkenti olarak görev yaptı. Illinois’in başkenti o zamandan beri Springfield’da kaldı. Springfield kasabası, ünlü Güney Carolina senatörü John Calhoun’dan sonra aslen Calhoun olarak biliniyordu. Kasaba, 1821’de Sangamon ilçesi için hükümet merkezi olarak seçildi. Springfield, Sangamon nehri kıyısında yer almaktadır. Illinois eyaletine ait hükümet binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Springfield belediye başkanı, Konsey üyelerinin yardımıyla şehri yönetir. Şehir, 116.000’den biraz daha fazla nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Illinois'in Başkenti: Springfield
Illinois’in Başkenti: Springfield

Springfield’ın Şehir Manzarası

Springfield şehri iyi planlanmış bir ağ sistemi üzerinde yer almaktadır. Sokaklar 1. Caddeden 32. caddeye kadar numaralandırılmıştır. 1. Cadde, Illinois eyalet Başkentine, 32. Cadde ise şehrin doğu tarafındadır. Başlangıçta Springfield’ın şehir adının sınırlarını oluşturan dört ana caddesi vardı; Doğu Büyük Cadde, Batı Büyük Cadde, Kuzey Büyük Cadde ve Güney Büyük Cadde. Şehirdeki bir genişleme projesinden sonra sokakların adı değiştirildi ve popüler ABD başkanlarının ve Springfield’lı ünlü kişilerin isimleri verildi. Lincoln’ün mezarı Monument Avenue’de bulunabilir ve Lincoln Park, Mezara birkaç metre uzaklıktadır. Şehir yirmi bağımsız ilçeden ve çevresindeki banliyö köylerinden oluşmaktadır. Banliyö köyleri, belediye yönetimleri tarafından bağımsız olarak yönetilmektedir.

Illinois başkentinin ekonomisi

Tarım, Springfield’da önemli bir ekonomik faaliyettir. En yaygın olarak yetiştirilen hayvancılık sığır ve tavuğu içerir. Sığırlar, Illinois Gıda Endüstrisi için süt ve yumurta üretir. Kasaba ayrıca kereste endüstrisi için hammadde sağlayan bol bir orman örtüsüne sahiptir. Springfield, çeşitli endüstrilerde çıkarılan ve kullanılan kireç, çinko, kömür, mermer ve kurşun gibi zengin doğal kaynaklara sahiptir. Son olarak, şehir sakinlerinin çoğunluğunun çalıştığı ve iyi bir gelir elde ettiği bir finans ve Ticaret Merkezidir.

Springfield’ın kültürel önemi

Illinois’in başkenti, Abraham Lincoln, William Maxwell, Benjamin Thomas ve John Hay gibi en büyük yazarlardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, Springfield Tiyatro Merkezi, Eski Tiyatro, Springfield Belediye operası ve Sangamon Oditoryumu gibi çok sayıda tiyatroya sahip bir sahne sanatları cennetidir. Şehir ayrıca bölgeden film ve sanat sergileyen yıllık festivalleri kutluyor. Mısır ve At nalı sandviçi gibi popüler yiyeceklerin Springfield’dan geldiğine inanılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz