İmam Buhari Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?
İmam Buhari Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Büyük İslam alimi İmam Buhari’nin Mezarı Nerede, Hangi Şehirde ve Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İmam Buhari Kimdir?

Muhammed ibn İsmail el Buharî veya İmam Buharî,  20 Temmuz 810 tarihinde Özbekistan’ın Buhara şehrinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta annesinin terbiyesi altında kuran ve Arapça eğitimi almıştır. İslam bilimi ile ilgili çok sayıda eser kaleme almıştır. 300 binden fazla Hadis ezbere bilmektedir. Hayatı boyunca hep İslam bilimi ile ilgilenmiştir. Kaleme aldığı Sahih-i Buhari adlı eseri sonra Ehl-i Sünnet için güvenilir hadis kaynaklarını teşkil eden ve Kütüb-i Sitte adlı serinin ilk kitabı olmuştur. İmam Buharî, 1 Eylül 870 tarihinde vefat etmiştir.

İmam Buhari Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İmam Buhari Türbesi, Özbekistan’ın en kalabalık 3. şehri Zeravşan Irmağı vadisinde yer alan Semerkant’da bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için ülkemizde direk uçak seferi yok. Başkent Taşkent’te ulaşıp buradan tren veya otobüs ile Semerkant’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

İmam Buhari Türbesi, Semerkant’ın 20 km kuzeyinde yer alan Khoja İsmail köyünde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için Shah-i Zinda’nın otobüs durağından Chelek’e giden bir minibüs ile buraya varabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz