Karamürsel

Karamürsel; Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Karamürsel ilçesi Kocaeli il merkezine 34 km uzaklıkta yer almaktadır. Karamürsel ilçesi adını Osmanlı Devletinin ilk kaptanı deryası olan Kara Mürsel Paşa’dan almıştır. İzmit Körfezinin güney kısmında yer alan Karamürsel ilçesi sahilinin güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Karamürsel ilçesi sahil kenarında yer alan park, restoran ve çay bahçeleri ile dikkat çekmektedir. Güzel bir ilçe olan Karamürsel’de yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Karamürsel Bey Mezarı: Osmanlı Devletinin ilk kaptan-ı deryası olan Karamürsel Bey Osmanlı donanmasının gelişmesi için büyük çabalar göstermiştir. Bu başarılarından ı ve gözü pek biri olmasından dolayı Osmanlı Padişahı Orhan Gazi tarafından kara lakabını almıştır. 1329 yılında vefat eden bu kahraman Türk Komutanın kabri Karamürsel ilçesinde yer almaktadır.

Akpınar Suyu: Karamürsel ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Akpınar Köyünde yer almaktadır. Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından milli park alanı olarak tescillenmiştir. Akpınar isimli memba suyu ile dikkat çekmektedir. Akpınar Suyu güzel bir mesire yeridir.

Oluklu Tepesi: Karamürsel ilçe merkezine 7 km uzaklıkta İznik- Karamürsel karayolu üzerinde yer almaktadır. İzmit Körfezi ve Marmara Denizi manzarasına hakim güzel bir mesire yeridir. Aşıklar Tepesi olarak da anılan Oluklu Tepesi muhteşem manzarası ve güneşli temiz havasından dolayı en çok tercih edilen piknik alanıdır.

Başdeğirmen Mesire Yeri: Karamürsel ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Karapınar Köyünde yer almaktadır. Burası dört tarafı ormanlar ile çevrili yemyeşil bir alandır. Başdeğirmen Mesire yerinde alabalık tesisleri, çocuk oyun alanları, piknik alanları ve otopark yer almaktadır. Hafta sonları dinlenmek için ideal bir yer olan Başdeğirmen mesire yerinde günübirlik piknik yapabilirsiniz. Dilerseniz burada bulunan iki katlı ahşap dağ evlerinde konaklayıp huzurlu, sakin bir tatil yapabilirsiniz. Burada bulunan alabalık restoranlarında alabalığın tadına bakmalısınız. Ayrıca köy halkı tarafından satılan tamamen organik olan köy ekmeği, tereyağı, peynir, yumurta ve bal gibi yiyeceklerden alıp sağlıklı bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Ayrıca Karamürsel ilçesine özgü olan küçük görünmesine rağmen içine çok şey alan ve diğer sepetlerden farklı görünen Karamürsel Sepetini almanızı tavsiye ederim.

Karamürsel Hangi Şehirde
Karamürsel Haritası
Karamürsel Merkez
Karamürsel Nasıl Gidilir
Karamürsel Nerede
Karamürsel Sahili
Karamürsel Sepeti
Karamürsel

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here