Kızılırmak

Kızılırmak ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 56 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çankırı’nın İlçeleri

Kızılırmak ilçesi Çankırı ili gibi buraya gelip yerleşen Türklerin hakimine girmiştir. Türk topraklarına katılışı Çankırı Fatihi Karatekin isimli Selçuklu Bey’i zamanında olmuş ve sonra Candaroğulları Beyliği topraklarına katılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile ülkemizin sınırlarına da katılmıştır. İlçe 1985 yıllında belediye 1987 yıllında İlçe statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 26 köy bulunur. İlçemiz 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 7.320’dır.

Kızılırmak

Kızılırmak Gezi Rehberi

Kızılırmak ilçemizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Burada birçok tarım ürünü yetiştirilir. Bahar mevsimi gelmesi ile birlikte çoluk çocuk kadın yaşlı herkes tarlaya koşar zevkle yapılan bu tarım işleri el emeği göz nuru büyüktür. İlçemizde ayrıca hayvancılık da yapılmaktadır. İlçemizin merkezinde 1 Kızılırmak nehrin kenarında 1 olmak üzere 2 adet piknik yeri olarak park yapılmıştır. Burada yolunuz düşerse gidebilirsiniz.

Kızılırmak-Çankırı
Kızılırmak Nerede
Kızılırmak’da Hayvancılık
Kızılırmak halkı tarlada emek verirken
Pinik yapabileceğiniz Park
Emekçi kadınlar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here