Kurşunlu Cami (Mimar Sinan Cami)

Kayseri ilimizin Kocasinan ilçesine bağlı Cumhuriyet Meydanında bulunan kurşunlu cami yada mimar Sinan Camisi yada halk arasında Ahmet Paşa Camisi olarak da bilinir. bu cami hakkında gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Kayseri Kurşunlu Camii

Bu cami Mimar Sinan’ın Kayseri ilimizde yapığı iki camiden biridir. Bu camiyi ilk gördüğünüz iki yeri çok dikkatinizi çekecektir. Bunlardan biri mermer olan kapısı diğeri ise tamamen kurşun kaplı çatısıdır. Caminin ismi burada aldığını anlarsınız. Cami 1585 yıllında Mimar Sinan tarafında yaptırılmıştır. Ahmet paşa tarafında inşa edildiği de söylenmektedir. Ahmet paşa o zaman Konya valisiydi. Kayseri Konya bağlı bir vilayeti. Valiliği sırasında Mimar Sinan’a yaptırmıştır. Daha çok Selçuklulara ait eser bulunduran kayseri. Bu cami Osmanlı mimarisinin nadir eserlerinden biridir. Yaptığı süslemeler ve sağlamlığı günümüze kadar az bir onarımla sapa sağlam ulaşılmıştır. Günümüzde ibadete açıktır.

Kurşunlu Cami (Mimar Sinan Cami) Nerede
Kurşunlu Cami (Mimar Sinan Cami) Nerede

Sonuç olarak Osmanlı mimarisine merakı olanlar varsa ilimize uğradığınızda bu tarihi camiyi de ziyaret etmeyi de ihmal etmeyiniz.

Kurşunlu Camii Nerede?

Kurşunlu Camii(Mimar Sinan Camii), Kayseri ilimizin Kocasinan ilçesine bağlı Cumhuriyet Meydanında bulunur.

Kurşunlu Camii Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla merkezden Kocasinan ilçesine giden araçlarla ulaşım yapabilirsiniz.

Kurşunlu Cami (Mimar Sinan Cami)
Kurşunlu Cami (Mimar Sinan Cami)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here