Kuzey Işıkları Nerede, Ne Zaman Görülebilir?
Kuzey Işıkları Nerede, Ne Zaman Görülebilir?

Çocuklar Duymasın Filmini hepiniz izlemişsinizdir. Orada rol alan Pınar Altuğ(filmdeki ismi Meltem) son bölümlerde sürekli hayallerinden bahseder.

Bu hayallerinden biri de Dünyanın kuzeyine gidip bir yerde kuzey ışıkları izlemektir. Bu sahneye şahit olmuşsunuzdur. Peki Kuzey Işıkları Nedir, Nerede ve Ne Zaman görülür? sorusu akla gelmektedir. İşte bizde bu soruya cevap vermek için bu yazıyı kaleme aldık. Soru cevap şeklinde bu yazıyı daha açıklayıcı hale getirmek isteriz. Şöyle ki;

1-Kuzey Işıkları Nedir?

Kuzey ışıkları veya diğer ismiyle Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşim sonucu ortaya çıkan muazzam görsel şölene verilen isimdir.

2-Kuzey Işıkları nasıl görülür?

Kuzey ışıklarını görmek için 60-72 derece kuzey ve güney enlemleri arasına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz konum ne kadar karanlık olursa ışıkları o derece net görürsünüz. Ayrıca havada bulutluluk oranı az olması ışıkların daha net görünmesini sağlar.

3-Kuzey Işıklarının fotoğrafı nasıl çekilir?

Kuzey Işıkları veya diğer ismiyle Kutup Işıklarını görmeye gittiğinizde kendinizle birlikte çok iyi bir fotoğraf makinesini götürmelisiniz. Telefon için yedek batarya, Fotoğraf makinesi için pil götürün. Kameranızın çok iyi olduğuna emin olun. Bütün bunlar toplandığında ve ışıklar göründükten sonra bu muazzam görüntüyü ölümsüzleştirebilirsiniz.

4-Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülebilir?

Kuzey Işıkları, daha çok 23 Eylül ile 21 Mart tarihleri arasında görülür.v Bu tarihler arasında aşağıda vereceğimiz listede bulunan herhangi bir yere gidip sevdiklerinizle birlikte muazzam görsel şöleni izleyebilirsiniz. Bana göre ölmeden önce mutlaka yapılması gereken hayallerinizden biri olması gerekir.

5-Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Kuzey ışıklarını en iyi şekilde görmek için aşağıda verdiğimiz yerlere gitmeniz gerekir. İşte o liste;

 1. Svalbard, Norveç
 2. Kakslauttanen, Finlandiya
 3. Jukkasjärvi, İsveç
 4. Kiruna, İsveç
 5. Reykjavik, İzlanda
 6. Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda
 7. Kanada’nın Kuzey Bölgeleri
 8. Calgary, Kanada
 9. İskoçya, Birleşik Krallık
 10. Denali Milli Parkı, Alaska
 11. Faroe Adaları, Danimarka
 12. Grönland, Danimarka
 13. Sibirya, Rusya

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here