Meksika Hakkında
Meksika Hakkında

Meksika, Kuzey Amerika’da bir ülkedir. ABD’nin güneyinde, Belize ve Guatemala’nın kuzeyinde yer almaktadır. Doğusunda ve Batısında Atlantik ve Pasifik Okyanuslarına bakan bir kıyıya sahiptir. Ülke, Almanya’nın yaklaşık altı katı büyüklüğünde ve yaklaşık bir buçuk kat daha fazla nüfusa sahip. İspanyolcanın konuşulduğu en kalabalık ülkedir.

Başkenti Meksika şehridir. Meksikalılar genellikle sadece “México” veya “Ciudad de México” olarak adlandırırlar. Çevresi ile Tokyo’dan sonra dünyanın en büyük şehridir. Diğer büyük şehirler Guadaljara, Tijuana ve Juarez’dir.

Türkiye, Almanya, Avusturya ya da benzer diğerleri gibi bir federal cumhuriyettir. En büyük eyaleti Chihuahua olmak üzere toplam 31 eyaletten oluşmaktadır. Ülke bir başkan tarafından yönetiliyor. Kararları 628 üyeden oluşan bir parlamento ile birlikte almaktadır.

Meksika, Sombreros, Boğa Güreşleri, renkli festivaller, baharatlı yiyecekler ve küçük Köpekler gibi birçok şeyle dünya genelinde bilinmektedir. Türklerin Amerika’ya göç etmek için sıkllıkla güzergah olarak kullandıkları Chihuahuas kenti ise ülke genelinde sık sık suç nedeniyle haberlerde yer almaktadır. Özellikle ABD sınırında, uyuşturucu kaçakçılığı yapan düşman Çeteler arasında çok fazla şiddet var.

Meksika Hakkında
Meksika Hakkında

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here