gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Özbekistan Nerededir? – Özbekistan Orta Asya’da yer alan bir ülkedir. Özbekistan ülkesinin doğusunda Kırgızistan ve Tacikistan, batısında ve kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Afganistan ve Türkmenistan bulunmaktadır.

Özbekistan Nerededir?

Pakistan ülkesinin kuzey ve kuzeybatısının Aral Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır. Özbekistan günümüzde bulunan 7 bağımsız Türk Devleti’nden biridir.

Özbekistan 12 il, bir özerk cumhuriyet ve bir bağımsız şehirden oluşmaktadır. Özbekistan’ın başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Taşkent şehridir. Özbekistan ülkesinin resmi dili Özbekçe dilidir. Ayrıca ülke genelinde Rusça yaygın olarak konuşulmaktadır.

Göz at ;

  1. Taşkent Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Özbekistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Özbekistan Nerede?
  4. Özbekistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Özbekistan’dan Türk Vatandaşlarına Vize Muafiyeti

Özbekistan halkının yüzde 96’lık kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Geri kalan %8’lik kısmını ise Ortodoks Hristiyanlar, Budistler ve Yahudiler oluşturmaktadır. Özbekistan karasal iklime sahiptir.

Bundan dolayı ülkede kış ayları çok soğuk, yaz ayları ise çok sıcak geçer. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here