Panama'da Gezilecek 10 Yer
Panama'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 4 milyon nüfusuyla Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında yer alan Panama, Kolombiya ve Kosta Rika arasında bulunan bir Latin Amerika ülkesidir.

Göz at ;

  1. Panama City Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Panama’da Gezilecek 10 Yer
  3. Panama Nerede?
  4. Panama’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Panama Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin Tarihi yapıları, masmavi denizi ve bakir doğasıyla yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilen bir ülkedir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Casco Viejo

Casco Viejo, başkent Panama’da bulunan tarihi bir semttir. Burada  ülkenin kültürel ve tarihi yanı sıra mimarisi de dikkat çekicidir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin hemen hemen hepsi ilk olarak bu bölgeye uğrarlar. Bölgede yer alan tarihi yapıları gezip bol bol fotoğraf çekerler. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan bu semt mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Şehrin eski bölgesi olarak da bilinmektedir.

Kayıp Şelale

Chiriqui bölgesinin kuzeyinde küçük bir kasaba olan Boquete’de yer alan Kayıp Şelale, gezilip görülmesi gereken bir doğa harikasıdır. Göz alıcı güzelliği ve harika manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip doğa yürüyüşü, rafting, kuş gözlemciliği gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Ayrıca harika doğa fotoğrafları çekmek için yanınıza iyi bir fotoğraf makinesini de getirmeyi de unutmayın.

Ancon Tepesi

Başkent Panamaya bağlı Ancon ilçesinde yer alan Ancon Tepesi, 654 metre uzunluğuyla ülkenin en yüksek noktasıdır. Bu tepe üzerinde Amerika Silahlı Kuvvetleri tarafından inşa edilmiş fakat bugün kullanılmayan sığınaklar bulunur. Burada araç kullanımına sadece gündüzleri izin verilmektedir. Günün geri kalan kısımlarda yürüyüş ve  doğa sporu için kullanabilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip şehri ayaklarınızın altına alıp harika gün batımı ve doğumu manzaralarını izleyebilirsiniz.

Bocas del Toro

Panama sınırları içerisinde yer alan Bocas del Toro, 4.657 km²’lik alan kaplayan bir adadır ve aynı zamanda ülkenin önemli şehirlerinden biridir. Bu ada, 1903 yıllında yerleşime açılmıştır. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika vakit geçirebilirsiniz. Özellikle incecik kumları ve turkuaz renkli sularıyla size hayalinizdeki tatili sunmaktadır. Bunun yanında yerel kültürü gözlerinizle görüp yaşayabileceğiniz bir yerdir. O zaman ne bekliyorsunuz ilk fırsatta sevdiklerinizi de alıp buraya gitmelisiniz.

Panama Kanalı

Atlas Okyanusu’yla Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan Panama Kanalı,  insan yapımı olarak inşa edilen en büyük su yoludur. 77 km uzunluğundaki bu kanal, 1914 yıllında ABD tarafında inşa edilmiştir. Bu kanal sayesinde ülke gelişimi daha kolay olmuştur. Her sene yaklaşık 15 bin gemi burada geçmektedir.  Dünyanın mühendislik harikası ve en pahalı kanalı olarak bilinen Panama Kanalını mutlaka ziyaret edin. Hatta burada tekne turlarına katılıp kanalı gezin derim. Panama denilince akla ilk gelen yer olduğundan dolayı oldukça önemlidir. Sadece ülke için dünya için önemli bir su yoludur.

Biomuseo Müzesi

Başkent Panama’da yer alan Biomuseo, 2 Ekim 2014 tarihinde Amador Vakfı’nın teşvikiyle ziyaret açılan ülkenin en ilgi çekici müzelerinden biridir. Müzede, yeşil ve yeşilin her tonunu görebilmeniz mümkündür. Biyoçeşitlilik açısında oldukça zengin bir yerdir. Müze içerisi olduğu kadar dışarısı da dikkat çekicidir. Özellikle müze binası oldukça hayranlık uyandıran bir yapısı var. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Bu müze, Pazartesi günü dışında 10:00-16:00 saatlerinde ziyarette açıktır.

Amerika Köprüsü

Panama’da yer alan Amerika Köprüsü, 1962 yıllında ziyarette açılan önemli bir yapıdır. Bu köprü, Büyük Okyanus girişi ile ve Panama Kanalı’nı bağlayan bir yol köprüsüdür. Köprünün uzunluğu 1654 m ve yüksekliği 117 metredir. 2004 yılında inşa edilen Centennial köprüsüne kadar Kuzey ve Güney Amerikayı birbirine bağlayan tek köprüydü. Bu nedenle oldukça önemliydi. Günümüzde yine oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Görünüşü oldukça hoş olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yolunuz düşerse köprü çevresinde kurulan tesislere gelip harika bir manzara eşliğinde bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Chagres Ulusal Parkı

Panama Kanalı’nın doğusunda yer alan Chagres Ulusal Parkı, 129 bin hektarlık alan üzerinde bulunan ulusal bir parktır. Parkın içerisinde Gatun Gölü ve Chagres Nehri bulunur. Park ilk olarak 1985 yıllında Kolon kentlerine içme suyu sağlamak amacıyla kurulmuş olsa da fakat günümüzde çok sayıda turist tarafında ziyaret edilen bir turistik nokta olmuştur. Sizin de yolunuz düşerse bu harika parkı mutlaka ziyaret edin. Özellikle tropik yağmur ormanları görmelisiniz.

Metropolitan Milli Parkı

Başkent Panama şehrin 10 dakika uzaklıkta yer alan Metropolitan Milli Parkı, 5 Haziran 1988 tarihinde ziyarette açılan şehir sınırları içerisinde olup da yabani hayatın devam edebileceği tek parktır. Bu park yaklaşık 655 dönüm alan kaplamaktadır. Parkta birçok hayvan türü ve bitki türü bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde birçok kuş, kelebek, küçük memeliler ve sürüngenlere şahit olacaksınız. Bunun dışında kendinizi harika doğa manzaraları içinde bulacaksınız. Özellikle doğa fotoğrafçılığı yapan kişiler için bulunmaz bir adrestir.

10  Panama Modern Sanat Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Panama’da yer alan Panama Modern Sanat Müzesi, 1983 yıllında ziyarette açılan ülkenin tek çağdaş sanat müzesidir. Müzede Panama ve Latin Amerika kıtasının geçmişten günümüze kadar çok sayıda sanat eseri toplanmıştır. Her türden sanat eseri görmek mümkündür. Farklı sergi salonlarında sergilenen bu eserleri ziyaret etmek bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Panama hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Panama

Nüfus: 3.990.406

Başkent: Panama City

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimleri: Amerikan doları, Panama balboası

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 28 Kasım 1821

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 7 saat daha geridir.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 180 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Önemli Şehirleri: Bocas del Toro, Panama, Colon, Chiriqui

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Aralık-Nisan arasıdır.

Popüler Yemekleri: Ceviche(Balık Yemeği), Gallopinto(fasulye ve pilav yemeği)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here