Şabanözü

Şabanözü ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 31 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Çankırı’nın İlçeleri

Şabanözü ilçesini Şabancı Koca adında biri kurduğunu söylerler. Burada bulunan dere yataklarına Öz denilmiştir. İkisini birleştirip ilçe ismine vermişlerdir. Şabanözü birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlk defa Paflagonyalılar zamanında M.Ö.217 – 117 yılları arasında Şabaözü’nde bahsedilmiştir. İlçeye bağlı bazı köylerde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. 1071 yıllında Malazgirt zaferi ile burası Türklerin eline geçmiştir. Daha sonra Karatekin tarafında fethedilen Çankırı Danişmentlilerin eline geçmiştir.  Şabanözü 1944 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. ilçeye bağlı 19 köy bulunur. ilçemizin 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 10.560’dır.

Çankırı Şabanözü

Şabanözü’de Gezilecek Yerler

Karaören Göleti: Çankırı ilimizin Şabanözü ilçesine bağlı Karaören Mahallesinde bulunan bu gölet il merkezine 46 km uzaklıktadır. İlçe merkezine ise 6 km uzaklıktadır. Bu gölletin olduğu yer çam ağaçları ile donatılmıştır. Bu çam ağaçların oluşturduğu manzara ile gölet renklenmiştir. Bu renkleme ile birlikte insanları buraya çekmiştir. Burada piknik yerleri oluşturulmuştur. Özellikle yaz mevsiminde yöre halkı tarafında sık olarak uğradıkları bir yerdir. Sizinde yolunuz düşerse buraya gelmelisiniz.

Karaören Göleti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here