El Samah Köyü

Dünyada İnsanların hayat sürdüğü her yerde bir yerleşim yeri bulunmaktadır. Bazıları bildiğimiz klasik yerleşim yeri olurken, bazıları da oldukça ilginç yerler olabilmektedir. İşte biz de bugün ilginç bir yerleşim yeri hakkında izlenim ve gözlemlerimizi aktarmaya çalışacağız. Şöyle ki;

Mısır’da Nil Nehri kıyısındaki Edfu kentinde bir köy bulunmaktadır. Bu köye ilk baktığınızda normal bir Mısır köyü gibi görünmektedir. Fakat bu köy diğer Mısır köylerinden büyük bir farkı var.

Mısır’daki el Samaha köyü ilginç kılan özelliği; bu köyde erkek çocuk dışında hiçbir yetişkin erkek yok. Hatta erkeklerin bu köye gelip yaşaması yasaktır. Sebebi ise oldukça ilginçtir.

Mısır Hükumeti 1998 yıllında başlatılan bir proje kapsamında buraya dul ve boşanmış kadınlar yerleştirildi. Buraya gelen kadınlara çocuklarıyla birlikte onlara yeni bir hayat sundu. Her bir kadına geçimlerini sağlaması için ev, toprak ve hayvan veriliyor. Hatta zaman zaman kısa vadeli borçlar veriliyor. Böylece kadınlar hayatlarını kimseye bağlı kalmadan rahatça yaşayıp gidiyorlar.

Bu köyde yaklaşık 300 kadın yaşamaktadır. Buraya erkeklerin gelip kalması yasaktır. Köyün kuralları oldukça katıdır. Bunlardan biri de burada yaşayan bir kadın evlenmek isterse köyü terk etmesi gerekir. Köyde yaşayan kadınlar bu uygulamada oldukça memnun görünmektedir. Mısır’da bulunan bu köye yolunuz düşerse gezi amacıyla ziyaret edin derim.

El Samah Köyü
Mısır’da kadınlara mahsus köy
Erkeklerin girmesinin kesinlikle yasak olduğu köy

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here