Santa Maria de Belém
Santa Maria de Belém

Belem Nerede, Nasıl Gidilir?– Portekiz’in başkenti Lizbon’da yer alan Belem, gezilip görülmeye değer tarihi bir semttir.

3,39 km2 yüzölçümüne sahip Belem semtinde yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıları ziyaret edin. İşte Belem’de gezilecek yerler…

Belem Gezi Rehberi

1-Keşifler Anıtı: Balem semtinde bulunan yapı 15-16. yüzyılları arasında yaptıkları coğrafi keşifler anısına yaptırılmıştır. Burada başta büyük bilim adamları olmak üzere 30 tane ünlü isimin heykeli yapılmıştır. Bu heykeller tek parça ve gemi biçiminde inşa edilmiştir. Günümüzde çok sayıda turistin geldiği bu anıtta şehrin tarihi hakkında bilgi verir.

2-Jerónimos Manastırı: Balem Bölgesinde bulunan bu manastır şehrin önemli yapılarından biridir. Gotik ve Rönesans tarzlarının  karışımında oluşan yapının mimarisi görülmeye değerdir. UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan bu yapının içinde Ünlü kaşif Vasco de Gama‘nın mezarı da bulunur. Özellikle sanatseverlerin akın ettiği bu manastıra sizin de yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

3-Belém Kulesi: Balem bölgesinde bulunan bu kule 16. yüzyılda Ünlü kaşif Vasco de Gama‘nın anısına yapılmıştır. Burası savaş zamanlarında savunma amaçlı kale olarak kullanılmış. Daha sonra savaş suçluların yargılandığı hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde ise turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kulenin tepesine çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

4-Belem Pastanesi: 1837 yıllında açılan bu pastane turistlerin akınına uğramaktadır. Tarifi sır gibi saklanan Pastel de Nata tatmak isterseniz buraya gelmelisiniz.

Santa Maria de Belém Nerede, Nasıl Gidilir?

Belem, Portekizin Başkenti Lizbon’da bulunan bir semttir. Buraya ulaşım sağlamak için;

  • 727, 28, 729, 714 ve 751 numaralı otobüs hatlarıyla,
  • 15 numaralı tramvay hattı ile,
  • Banliyö trenine binip Belém tren istasyonunda inip buraya yürüyerek varabilirsiniz.
  • Vapura binip Belém Feribot istasyonunda inip buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz