Saray Tekirdağ

Saray Tekirdağ iline bağlı bir ilçedir. Saray ilçesi Tekirdağ merkezine 78 km uzaklıkta yer almaktadır. Edirne- İstanbul yolu üzerinde kurulu olan ilçe tarih boyunca önemli bir yer sahip olmuş ve gelişmiştir. Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında tek ilçesi olan Saray ilçesi çok sayıda ormanlık alanlara sahip yeşil bir ilçedir. Saray ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Saray Tekirdağ İlçesi

Ayaz Paşa Camii ve Hamamı

Saray ilçe merkezinde yer alır. Osmanlı Sadrazamı Ayaz Paşa tarafından 1539 yılında üzeri kubbe ile örtülü ana mekan ve tek minareden oluşan küçük bir yapı olarak inşa edilmiştir.  Ayaz Paşa Camisinin avlusunda yer alan Kırım Hanlarına ait mezarlar dikkat çekmektedir. Ayaz Paşa Hamamı ise külliyenin bir parçası olarak caminin hemen yanında yer almaktadır. Ayaz Paşa Camisi ve hamamı ilçede yer alan tek Osmanlı eseridir.

Güneşkaya

Saray ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Tekirdağ ilinin en eski yerleşim yeridir. Güneşkaya’da mağaralar ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Güneşkaya’da yapılan araştırmalar sonucunda M.Ö. 5000-3000 yıllarına ait Kalkolitik Çağa ait buluntular elde edilmiştir. Tarihi kalıntıları ve mağaraları ile dikkat çeken Güneşkaya görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Saray ilçesinde yer alan tarihi kalıntıların çok sayıda bulunduğu Güngörmez Mağaralarını da ziyaret edebilirsiniz.

Laladere

Saray ilçe merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Güngörmez Köyünde yer alan bir mesire yeridir. Ormanlık bir alan olan Laladere Mesire yeri bol oksijenli havası ile dikkat çekmektedir. Bu mesire yerinde çocuk oyun alanı, spor alanları, restoran, büfe ve piknik alanı yer almaktadır. Piknik yapmak için uygun olan Laladere Mesire yerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Laladere piknik alanına 3 km uzaklıkta bulunan restoran ve piknik alanına sahip Bahçeköy Alabalık Çiftliğine de gidebilirsiniz.

Çamlıköy  Ormaniçi Dinlenme Tesisleri

Saray ilçe merkezine 32 km uzaklıkta Karadeniz Kıyısında yer almaktadır. 1988 yılında Milli Park Bölgesi ilan edilen bu dinlenme tesisi ormanlık alanları ve kumsalı ile dikkat çekmektedir. Trakya Bölgesinin karaçam ormanları ile kaplı tek bölgesi olan Çamlıköy 2.5 km uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Temiz bir plaja sahip bu alanda hem kamp ya da piknik yapabilir hem de denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Saray Tekirdağ Hangi Şehirde
Saray Tekirdağ Haritası
Saray Tekirdağ Nasıl Gidilir
Saray Tekirdağ Nerede
Saray Tekirdağ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here