Şarkışla

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 1965 olan Şarkışla ilçesinin doğusunda Merkez ilçe ve Altınyayla ilçesi, güneyinde Kayseri ili, batısında Gemerek ilçesi, kuzeybatısında Yozgat ili, kuzeyde ise Yıldızeli ilçesi bulunur.

Şarkışla İlçesi

Eski Türkçe ’de şehir anlamına gelen Şar ile Kışla kelimelerinin birlikte telaffuz edilmesiyle Şehirkışla sözcüğü anlamını kaybedip Şarkışla’ya dönüşmüştür. Sivas merkeze uzaklığı 83 kilometredir. Kilimleri ve Ozanlarıyla meşhur bu ilçenin gezilecek başlıca yerleri şunlardır:

Şarkışla Nerede
Şarkışla Haritası
Şarkışla Hangi Şehirde

Âşık Veysel Müzesi

Şarkışla ilçesine bağlı ve ilçeye 34 km uzaklıkta olan Sivrialan Köyünde yer almaktadır. Sivrialan Köyü; Ozan Âşık Veysel’in doğduğu köydür. Günümüzde müze olarak kullanılan bu ev Âşık Veysel’in doğduğu evdir. 1982 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içinde Âşık Veysel’in fotoğrafları, kişisel eşyaları ve şiirleri sergilenmektedir. Sivrialan Köyünde her yıl Âşık Veysel’in ölüm yıl dönümü olan 9-11 Temmuz’da Âşık Veysel’i anma törenleri yapılmaktadır. Ayrıca ilçenin girişinde Aşık Veysel parkı bulunmaktadır. Bu park içinde Âşık Veysel heykeli vardır.

Ulu Camii

Sarkışla ilçe merkezinde yer almaktadır. Caminin kapısı üstünde kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabeye göre; 1669 yılında Üsküdarlı Mehmet Efendi tarafından yapılmıştır. Günümüzde ibadete açıktır.

Şarkışla

Ortaköy Çermiği

Sarkışla ilçesine 30 km uzaklıkta Ortabucak Köyünde yer alan şifalı sulara sahip kaplıcadır. 42 derece sıcaklığında suya sahiptir. Kaplıca suları; romatizmalı hastalıklara, eklem hastalıkları, bağırsak sistemi bozukluğuna, idrar yolu hastalıklarına ve kadın yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Burada biri kapalı biri açık olan iki havuz bulunmaktadır.

Şarkışla Merkez

Alaman Çermiği

Sarkışla ilçesine 33 km mesafede bulunan Alaman Köyünde yer almaktadır. Kükürtlü suya sahiptir. Cilt hastalıklarına ve cilt güzelliğine iyi gelmektedir.

Şarkışla Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here