Bilecik Şeyh Edebalı Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmanlı devletinin manevi kurucusu sayılan Şeyh Edebali 1206 yılında Merv şehrinde doğdu. Şeyh Edebali Mevlana Sadrettin konevi gibi büyük alimlerin çağdaşıdır. İlk öğrenimini kahramanda yaptı.  Büyük alimlerden ders görüp Daha sonra tasavvufa yöneldi.

Bilecik Şeyh Edebalı Türbesi

Şeyh Edebali Ahilik teşkilatın kurucusudur. Şeyh Edebali Osmanlı devletini daha beylik olmadan önce Osman Gazi ile tanışırdı. Osman Gazi sürekli Edebela’yi ziyaret eder dini konulardan ondan fikir alırdı.   Osman Gazi  Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyle idi. Şey Edebalı’nın koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyaya sardı. Gölgesi bütün yeryüzünü tuttu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti.  Şeyh Edebali Osman Gazi’yi dinledikten sonra  Edebalı rüyayı şöyle yorumlar:”Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun, kızım Malhun Hatun senin helalin olsun.” der. Edebalı’nın bu yorumu üzerine Osman Gazi Malhun Hatun (Rabia Bala Hatun) ile evlenir. Ve böylece aralarındaki dostluk akrabalığa dönüşür. Daha sonra Osmanlı Devleti Bilecik’i fethettikten sonra Şeyh Edebalı buraya taşınır. Hizmetlerini burada yapar. Orhan Bey zamanında vefat eder türbesi burada bulunmaktadır.

Sonuç olarak bu ilimize uğradığınızda muhakkak şeyh edebalı’nın türbesini ziyaret ediniz. Ve sizinle bu sefer şeyh Edebalı’nın tavsiyeleriyle bitirmek istiyorum. Toprağa bağlanın. Suyu israf etmeyin. Mirasınızın sağlam kalmasına dikkat ediniz. Veriniz, cömert olunuz elleriniz yumuk kalmasın. İlim sahiplerini koruyunuz. Ağaç dikiniz. Ödünç aldığınızı fazlasıyla iade ediniz. Kuran-ı Kerimi güçlü olmak için okuyunuz. Bağınızı bahçenizi viran bırakmayınız. Hadis ezberleyiniz. Bildiklerini öğretenler unutmazlar. Asıl ölüm ilimden payını almayanlaradır. Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sahipleridir….” der ve tavsiyelerde bulunurdu.

Şeyh Edebalı Türbesi Nerede?

Şeyh Edebalı Türbesi, Bilecik kent merkezine bağlı  İstiklal Mahallesi, A. Refik Öztürk Caddesi üzerinde bulunur.

Şeyh Edebalı Türbesi Nasıl Gidilir?

Şeyh Edebalı Türbesi, Bilecik kent merkezinde bulunur. Buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Şeyh Edebalı Türbesi

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here