Slovakya'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Slovakya'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Yaklaşık 5,4 milyon nüfusuyla Orta Avrupa’da yer alan Slovakya ya da resmî adıyla Slovak Cumhuriyeti,  Tuna nehrinin kıyısında bulunan dağılık bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Bratislava Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Slovakya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Slovakya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Slovakya Nerede?
  5. Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülkenin kuzeyinde Polonya, batısında Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, güneyinde Macaristan, doğusunda Ukrayna ile komşudur. Ülke; 1. Dünya Savaşından sonra Çekoslavakya’dan  ayrılan bir ülkedir. Ülke kapladığı alan bakımında küçük olmasına rağmen birçok turistik yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sizin için en popüler 10 seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Kosice

Slovakya’nın doğusunda yer alan Kosice, yaklaşık 234 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Hornad Nehri ve Ore Dağları arasında bulunan bu şehir tam bir Orta Avrupa şehridir. Burada Orta Çağ mimarisiyla inşa edilen birçok tarihi yapı bulunur. Bunun dışında yine birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse başta Aziz Elizabeth Katedrali olmak üzere Şehir Meydanı, Aziz Mihail Şapeli, Doğu Slovak Müzesi ve Kunsthalle gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz.

Presov

Ülkenin doğusunda yer alan Presov, yaklaşık 95 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. kentidir. Bu şehir birçok yönüyle önemlidir. Örneğin burada birçok sanayi merkezi bulunur. Hatta ülkenin tek tuz işletmesi bu şehirde bulunuyor. Bunun dışında şehirde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Sokakları, caddeleri, yolları ve binaları uyum içerisindedir. Buraya yolunuz düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin derim.

Zilina

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Zilina,  Başkent Bratislava’ya yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunur. Nüfusu olarak ülkenin en büyük 4. şehridir. Burada birçok sanayi merkezi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya gelip yeni yerler ve yeni kültürler keşfedebilirsiniz.

Slavin

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bratislava’da yer alan Slavin, şehrin en önemli simgelerinden biri olup anıt niteliğinde bir yapıdır. Bu yapı 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına karşı mücadele edip hayatını kaybeden Sovyetler Birliği askerlerine ithafen 1960 yılında inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı yaklaşık 52 metre yüksekliğinde bulunur. Şehirde mutlaka gezip görmeniz gereken yerler arasında bulunur. Buraya gelip hem şehri tepeden izleyip harika manzarasını izlemek hem de yeni bir tarihi yapı ziyaret etmiş olacaksınız.

Tatra Milli Parkı

Zilina ve Presov şehirleri arasında kalan Tatra Milli Parkı, 738 km²’lik alanıyla Tatra dağlarında bulunuyor. Ülkenin önemli milli parklarından biridir. Parkın harika bir manzarası bulunmaktadır. Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen bu park, gezilip görülmeye değerdir. Parkta çok sayıda bitki türü,  göl, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları bulunmaktadır.

 Yeni Köprü

Ülkenin başkenti Bratislava’da bulunan Stare Mesto ve Petrzalka bölgelerini birbirine bağlayan Yeni Köprü(Novy Most), 1998 yıllında inşa edilen dünyadaki en büyük 7.asılı köprüsüdür. Bu köprü üzerinde UFO Gözlem Kulesi adı verilen bir açık hava gözlem noktası bulunuyor. Buraya asansörle çıkıp hem harika yemekler yiyebilir. Hem de şehrin muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Bratislava Kalesi

Başkent merkezine yürüme mesafesinde yer alan Bratislava Kalesi, 9.yüzyılda savunma amaçlı inşa edilmiş tarihi bir kaledir. Bu kale 1811 yıllında çıkan yangında büyük bir zarar görmüştür. 2. Dünya Savaşından sonra yeniden inşa edilen bu kale, şehrin ana kalesi konumundadır. Mimarisi ve manzarasıyla dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Bratislava Old Town

Ülkenin başkenti Bratislava’nın tarihi bölgesi olarak bilinen Bratislava Old Town ya da Türkçe ismiyle Eski Şehir Bölgesi, kesinlikle gezilip görülmeye değerdir. Bu bölgede Ortaçağ’da kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu bölgeyi mutlaka ziyaret edip bu tarihi yapıları görün. Şehre gelen biri bu bölgeyi gezmeden dönerse zaten şehre gelmemiş sayılır.

St. Martin Katedral

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bratislava’da yer alan St. Martin Katedrali, 10 Mart 1452 tarihinde Gotik mimarisiyle inşa edilen ülkenin en büyük katedralidir. Bu yapı, tarih boyunca birçok kralın taç giyme törenine ev sahipliği yapmaktadır. Burada farklı günlerde farklı dillerde ayinler yapılmaktadır. Buraya geldiğiniz gün ayine denk gelirse siz de katılabilirsiniz. 

10  Bratislava Heykelleri

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bratislava’da birçok heykel bulunmaktadır. Zaten çoğu kişi heykeller şehri olarak bilinmektedir. Burada yer alan heykellerin hepsinin de bir hikayesi ve olayı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düştüğünde bu heykelleri tek tek ziyaret edip hikayelerini dinlemenizi tavsiye ederim. Buraya geldiğinizde Napolyon askeri, Cumil, Naci, Paparazzi ve Hviezdoslav’ın heykelini mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Slovakya hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Slovakya

Nüfus: 5.429.418

Başkent: Bratislava

Resmi Dili: Slovakça

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 28 Ekim 1918

Saat Farkı: Slovakya Saati Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Bratislava, Kosice, Presov, Zilina

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Nisan-Ekim arasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here