Uludağ Festivali
Uludağ Festivali

Dünyanın değişik yerlerinden değişik zamanlarda birçok festival yapılmaktadır. İmkanınız oldukça sevdiklerinizle birlikte bu festivallere katılıp harika zaman geçirebilirsiniz. İçinde bulunduğumuz Şubat ayında dünyanın değişik yerlerinde festivaller düzenlemektedir. Biz de siz değerli okurlarımız için en popüler festivalleri sıraladık. İşte o festivaller…

1-Mardi Gras – ABD

Mardi Gras
Mardi Gras

Tövbe Salısı veya Yağlı Salısı olarak bilinen bu festival ilk olarak Fransızlar tarafında keşfedilmiştir. Fakat daha sonra Amerik’ya göç eden Avrupalılar burada kutlamaya başladılar. Böylece Amerika’dan bütün dünyaya yayıldı. Her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü başlar. kutlamalar bazen günlerce sürer. Bu yıl ki festival 13 Şubat Salı günü başlayacak. festivalde dans, müzik, tiyatro ve spor gösterileri yer alacak. Buraya yolunuz düşerse katılmanızı şiddetle tavsiye ederim.

2-Rio Karnavalı – Brezilya

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

Festival denilince akla ilk olarak şüphesiz Brezilya gelmektedir. Dünya’da en popüler festivalleri burada yapılmaktadır. Festivallerin başkenti olarak bilinen Rio kentinde her yıl Rio Karnavalı kutlanmaktadır. Bu karnavalla dünyanın her yerinde insanlar akın etmektedir. Bu sene(2018) 9 Şubat tarihine başlayacaktır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip doyasıya eğlenebilirsiniz. Festival bünyesinde samba şovları, blocolar, sokak cümbüşleri ve karşı konulmaz carionalar  yer almaktadır.

3-Harbin Kar ve Buz Festivali – Çin

Harbin Kar ve Buz Festivali
Harbin Kar ve Buz Festivali

Harbin Kar ve Buz Festivali, Çin’in Heilongjiang eyaletinin Harbin şehrinde her yıl 5 Ocak- 5 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor. Bu festival ilk olarak 1963 yıllında düzenlemiştir. Burada kar ve buzda birçok heykel ve yapıya şahit olabilirsiniz. Bizim ülkemizde yer alan Ayasofya’da  bu yapılar arasında yerini almaktadır. Dünya’nın en önemli festivallerden biri olarak kabul edilmektedir. Buraya her yıl dünyanın birçok yerinde insanlar gelmektedir.

Çin’de buzdan Ayasofya minyatürü

4-Quebec Kış Karnavalı – Kanada

Quebec Kış Karnavalı
Quebec Kış Karnavalı

Bu festival 1984 yıllından berri her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır. Kanada’nın en büyük şehri olan Quebec’de Ocak ayının sonunda başlayıp Şubat’ın ortasına kadar devam etmektedir. Bu festivalin simgesi ise Bonhomme(Kardan Adam) olarak bilinir. Festivalin başladığı tarihlerde geceleri sokaklar oldukça renkli sahnelere şahit olmaktadır. Birçok etkinlik altında festivalde doyasıya eğlenebiliyorsunuz.

5-Winterfest – Türkiye

Uludağ Festivali
Uludağ Festivali

Ülkemizde Winterfest adı altında her yıl kış festivali düzenlenmektedir. 1996 yıllından berri düzenli olarak yapılmaktadır. 2014 yıllından berri ise gençlik festivali olarak anılmaya başlanmıştır. Bursa Uludağ’da her yıl beşer günlük periyotlar halinde 3 ya da 4 sefer gerçekleştiriliyor. Burada sınırsız eğlence ve kayak keyfi yer almaktadır. Popüler ses sanatçıları gelip konser vermektedir. Eğlence adına aradığınız her şeyi bu festivalde bulabilirsiniz.

DÜNYANIN EN İLGİNÇ 10 KÖYÜ

Türkiye’nin en güzel 10 bahçesi

TÜRKİYE’NİN EN İYİ KORUNMUŞ KÖYÜ

BU MERDİVENDE ÖPÜŞMEK İÇİN ÇİFTLER SIRAYA GİRİYOR!

Sevgililer Günü’nün en romantik 5 Adresi

Kadınların dünyada girmelerinin yasak olduğu tek yer!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here