Tanzanya'da Gezilecek 10 Yer
Tanzanya'da Gezilecek 10 Yer

Tanzanya, 55.155.473 toplam nüfusuyla Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan bir ülkedir.  Ülkenin kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyinde ise Zambiya, Malavi ve Mozambik yer alır. 

Göz at ;

  1. Dodoma Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Tanzanya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Tanzanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Tanzanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Tanzanya Natron Gölü Nerede Nasıl Gidilir?
  6. Tanzanya Nerede?

Büyük ekolojik parklara, el değmemiş bakir doğası ve farklı yaşam tarzlarına sahip bu ülkeyi gezi notlarınıza mutlaka alın. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka gezmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Şöyle ki;

1-Kilimanjaro Dağı

5.895 metre yüksekliğiyle Tanzanya’da yer alan Kilimanjaro Dağı, Afrika’nın en yüksek dağ zirvesinin bulunduğu yer olarak bilinir. Buraya vahşi yaşamı ziyaret etmenin aksine karlı zirvesiyle görkemli hale gelen tırmanış için ziyaret ediliyor. Yıl boyunca birçok adrenalin seven ziyaretçi buraya akın etmektedir. Buraya tırmanmak için en uygun zaman aralığı  Haziran-Ekim arasıdır.

2-Serengeti Milli Parkı

14.750 km² alan kapsayan Serengeti Milli Parkı, 1951 yıllında Tanzanya’da kurulmuş bir milli parktır. Bu parkta çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Başta antilop, aslan, leopar, çita, çakal sürüleri olmak üzere çok sayıda hayvan türü bulunur. Yine yapılan son araştırmalara göre burada 500 farklı kuş türü tespit edilmiştir. Televizyonda izlediğiniz belgesellerin bir kısmı bu parkta çekilmektedir. Buraya gelip hayvanları daha yakında görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

3-Manyara Gölü Milli Parkı

Tanzanya’nın Mto Wa Mbu kasabasına yakın bir yerde bulunan Manyara Gölü Milli Parkı, bakir doğa manzarası ve vahşi yaşam alanına ev sahipliği yapmaktadır. Parkın yarısından çoğu sudan oluşmaktadır. Zaten parkın içerisinde Manyara Gölü bulunur. Burada başta kuşlar olmak üzere birçok hayvan türü yaşmaktadır. Bu parkın diğer parklardan ayıran en önemli özeliği ağaç dallarında yaşayan aslanların varlığıdır. Burada Vahşi yaşam safarileri, kano sporu, dağ bisikleti ve kuş gözlemi gibi aktiviteler yapılmaktadır. Yolunuz buraya düşerse bu aktivitelere katılabilirsiniz.

4-Katavi Milli Parkı

Tanzanya’da yer alan Katavi Milli Parkı, 4.471 km²’lik alanda 1974 yıllında kurulmuştur. El değmemiş bir vahşi yaşam ve uzak bir konumda bulunur. Bu park içerisinde çok sayıda hayvan bulunur. Burada hipopotamlar, timsahlar ve 400’ün üzerinde kuş türü yaşamaktadır. Televizyonlarda izlediğiniz belgesellerin bir kısmı burada çekimi yapılmaktadır. Her yıl çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği bu parka sizi de bekliyoruz.

5-Viktorya Gölü

Afrika’nın doğusunda bulunan Viktorya Gölü;  Tanzanya, Uganda ve Kenya toprakları içerisinde yer alan Dünya’nın en büyük ikinci tatlı su gölüdür. Aynı zamanda Afrika’nın da en büyük gölüdür. 68.800 km²’lik bir alan kaplamaktadır. Bu göl Nil Nehrin kaynağı ve aynı zamanda kıyısında yaşayan milyonlarca insanın yaşam kaynağıdır. Bu gölde çok sayıda hayvan türü bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret edin derim.

6-Zanzibar

Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya’ya bağlı Pembe adası ve birçok küçük adacıktan oluşan özerk bir bölgeden oluşmaktadır. Bu ada daha turizm ile bilinmektedir. Bu adaya her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Ekonomisi turizmin yanında birde baharat üretimi ile sağlanmaktadır. Adanın plajları kesinlikle görülmeye değerdir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Özellikle Pembe adasında dalış için oldukça iyi bir adrestir. Özetle  kumsallara uzanıp serin sulara atlayacağınız bir tatil hayaliniz varsa bu ada tam size göre bir yerdir.

7-Arusha

Yaklaşık 500 bin nüfusuyla Tanzanya’da yer alan bir şehirdir. Bu şehir daha çok vahşi yaşamla iç içe bir yer olarak bilinmektedir. Şehirde çok sayıda milli park bulunur. Bakir doğasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Arusha Milli Parkı,Doğa Tarih Müzesi ve Meserani Yılan Parkını ziyaret edin.

8-Dodoma

Dodoma, Tanzanya’nın başkenti ve en büyük üçüncü şehridir. 1996 yıllında başkent ilan edilen bu şehir, popülaritesi her geçen daha da artmaktadır. Burada birçok yeni yapı inşa edildi. Yolunuz Tanzanya’ya düşerse uğramanız gereken yerlerden biri de şüphesiz başkenttir. Buraya gelirseniz Parlamento Binası, Simba Tepesi, Kaddafi Cami, Angilikan Kilisesi, Jamatkhana Cami, Lutheran Katedrali ve Milli Parkları ziyaret edin.

9-Darüsselam

Tanzanya’nın en doğusunda Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan en büyük şehirdir. Ülkenin eski başkenti olmasından dolayı birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde başkent olmamasına rağmen  yeni başkent Dodoma’yı birçok alanda geri bırakmıştır. Halla birçok devlet binası burada bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp Ulusal Müze, Ulusal Köy Müzesi, Anzania Front Lutheran Kilisesi, Kipepeo Plajı, Bongoyo Adası, Şehrin Hayvanat Bahçesi ve Botanik bahçesi gibi turistik yapıları gezin.

10-Natron Gölü

Natron Gölü, Afrika Kıtasında yer alan Tanzanya’da bulunur. Bu göl, Avrupalılar tarafından ilk kez 1954 yıllında keşfedildi. Korku filmlerini andıran bir şöhrete sahip olan bu göl Afrika’da bulunmaktadır. Bu göl özellikle sodyum karbonat ve diğer mineraller açısından oldukça zengin bir göl olup çürümeyi engellenmektedir. Buda ölen canlıları yıllarca heykel gibi sergilenmesine olanak sağlamaktadır. Medusa’nın laneti gibi hemen değilde zamanla taşlaşma gerçekleşiyor. Buda gölü heykel bahçesine dönüştürmektedir. Göl, 3 metre derinliğinden olup 41 dereceyi bulan sıcaklığı ile aynı zamanda bir termal göldür. PH değeri yüksek olduğundan dolayı uzun süre temiz suyla yıkanmadığından vücudu yakar. Zamanla taşlaşma oluşuyor. Aranızda Van Gölü veya Erçek Gölü gibi sodalı Göllerde yüzmüşseniz ne demek istediğimi gayet iyi anlamışsınızdır. Tabi karşılaştırma yapmak gibi olmasın. Çünkü bu göl ph değeri oldukça yüksektir. Bir gün yolunuz buraya düşerse bu gölü de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle vücudu taşlaşmış canlıları görebilirsiniz. Size tavsiyem buraya gitmeden önce Nick Brandt  tarafından kaleme alınan ‘Across the Ravaged Land’ isimli kitabını okuyun. Çünkü bu kitap göl üzerindeki izlenim ve gözlemlerini aktarmıştır.

Tanzanya Gezi Rehberi
Tanzanya Gezi Rehberi

Bunlar dışında Tanzanya hakkında diğer bilgi ve ayrıntıları siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. Şöyle ki;

Tanzanya Bayrağı
Tanzanya Bayrağı

Nüfus: 55.155.473

Başkent: Dodoma

Resmi Dili: Svahili, İngilizce

Para Birimi: Tanzanya şilini

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 9 Aralık 1961

Önemli Şehirleri: Darüsselam, Dodoma, Arusha, Zanzibar, Kigoma, Mwanza, Tanga, Ngorongoro, Mbyeya, Serengeti

Dini: Tanzanya’daki nüfusun üçte biri Müslüman, üçte ikisi Hristiyan’dır. Geriye kalan ise yerel dinlere inanıyor.

Vize Durumu: Vizesiz, 90 gün süreyle Tanzanya’ya giriş yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here