Taşlıçay

Taşlıçay, Ağrı ilimizin 7 ilçesinden biridir. Ağrı il merkezine yaklaşık 37 km uzaklıkta bulunan bu ilçeye gitmek için Ağrı il merkezinden ilçeye giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Taşlıçay Haritası
Taşlıçay Haritası
Ağrı'nın İlçeleri
Ağrı’nın İlçeleri

Taşlıçay Tarihi

İlçemizin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Diğer ilçelerde olduğu gibi birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Fakat bu ilçenin tarihine ilişkin pek bilgi bulunmamaktadır. İlçenin Urartular’a ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Onun dışında Asurlular, Bizans, Roma, Selçuklular, Osmanlı medeniyetlerine de ev sahipliği yapmıştır. 1. Dünya savaşı sırasında Rus işgaline uğrayan kent daha sonra tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. Diyadin’e bağlı bir köy olarak hizmet etmekte iken 1953 yıllında Bakanlar Kurulu kararı ile ilçe olma özeliğini kazanıp Ağrı İlimize bağlanmıştır. Taşlıçay merkezine bağlı 37 köy 4 mahalle bulunmaktadır.

Taşlıçay Nerede
Taşlıçay Nerede

Taşlıçay Gezi Rehberi

1-Taşlıçay Üç Kilise

İlçenin 18 km doğusunda bulunan Taşteker köyünde bulunur.  Bu kilise önemli bir inanç merkezidir. Kutsal kaynaklarında geçtiği söylenir. Daha sonra buraya yerleşen Ermeniler burada bir manastır inşa etmişlerdir. Fakat günümüzde sadece temelleri bulunmaktadır. çünkü buradaki taşlar sökülerek cami yapımında kullanılmıştır. Sadece kilisenin temeli ve yıllarda kalan iki kuyu mevcuttur.  Ayrıca Hz. Nuh’un mezarı da burada olunduğuna dair rivayetler vardır.

Üç Kilise
Üç Kilise

2-Taşlıçay Balık göl

Bu göl için Doğubayazıt yazımızda gözlemlerimizi dile getirmiştik bilgi almak istiyorsanız o yazımızı okuyunuz. Balık göl Doğubayazıt ilçesi ile Taşlıçay ilçesi arasına düşmektedir.

Balık Göl
Balık Göl

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp tarih yerlerini görmenizi tavsiye ederiz.

Taşlıçay
Taşlıçay

1- Ağrı Gezi Rehberi

2- Ağrı’da Gezilecek 10 Yer

3- Ağrı Gece Hayatı

4- Ağrı Otelleri ve Ağrı Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here