Tayvan'ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Tayvan'ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri

23.395.600 toplam nüfusuyla Doğu Asya ülkesi Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti, Birçok ülke tarafından tanınmayan bir ada ülkesidir.

Tayvan’da Gezilecek Yerler

Çin Halk Cumhuriyeti bu ülkeyi kendine bağlı bir eyalet olarak görüyor. Bu nedenle bu ülke ile işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanmaktadır. Fakat ülke gezilip görülmek için oldukça hoş bir yerdir.

Göz at ;

  1. Taipei Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Tayvan’ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  3. Tayvan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Tayvan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1-Beitou Kaplıcaları ve Kaplıca Müzesi

Tayvan’ın Betiou Bölgesinde yer alan Beitou Kaplıcaları ve Kaplıca Müzesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burası aslında eski bir Japon hamamıdır. Günümüzde kaplıca müzesi olarak hizmet vermektedir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Buraya gelen turistler, hem kaplıca tarihini öğreniyor, hem kaplıca ile ilgili araç ve gereçleri tanıyor. Hem de harika bir kaplıca keyfi yaşıyor. Tam bir cennet bölgesi olan bu kaplıca müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca bölgede birçok doğal güzellik alanı bulunur. Sevdiklerinizle birlikte hem sağlık hem de doğa turizmi yaşamak ve yaşatmak için burayı tercih edebilirsiniz.

2-Twatutia Bölgesi (Eski Taipei)

Tayvan’ın tarihi bölgesi olarak bilinen Twatutia Bölgesi, gezilip görülmeye değerdir. Burada Çin ve Japonya sömürgesi döneminde kalma birçok tarihi yapı, daracık sokakları ve büyüleyici atmosferi sayesinde her yıl çok sayıda ziyaretçi uğramaktadır. Ülkenin tarihini öğrenmek için mutlaka bu bölgeye gelmelisiniz. Bölgede yer alan Dadaocheng İskelesi, Çay evi, çay atölyesi, Dihua Sokağı, Sanat evleri, Yongle Çarşısı, Xiahai Tapınağı ve Cisheng Tapınağı gibi turistik yapıları gezin.

3-Yangmingshan Milli Parkı

Tayvan’ın Yangmingshan bölgesinde yer alan Yangmingshan Milli Parkı, 113,4 km²’lik bir alanda 16 Eylül 1985 tarihinde ziyarete açılan bir milli parktır. Parkta birçok bitki ve hayvan türü bulunur. Ayrıca büyüleyici bir manzarası bulunmaktadır. Buraya gelip bu türleri yakında görüp inceleyebilirsiniz. Tayvan’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. 

4-Chiufen (Jiufen) Köyü

Taipei’nin kuzeyinde yer alan Jiufen Köyü, Gezilip görülmeye değer bir yerdir. Eskiden altın madeniyle bilinen bu köy günümüzde büyüleyici doğal güzellikleri, kendine özgü kaya oluşumları, çiftlikleri ve çay evleriyle bilinmektedir. Bizim ülkenin Karadeniz köylerine andıran fakat doğası daha güzel olan köylerdir. Hatta birçok filme de konu olmuştur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip köyün içinde bir çay evinde oturup çay içebilir veya köyün doğal güzelliklerini gezebilirsiniz. Dünyanın en güzel köylerinden biri olup gezilip görülmesi gerekir.

5-Taiwan Ulusal Müzesi

Tayvan’ın başkenti Taipei’ye bağlı Xiangyang Caddesi’nde yer alan Taipei Ulusal Saray Müzesi, 10. yüzyıldan berri biriktiren tarihi ve kültürel yapıları sergilenmek için 1908 yıllında ziyarette açılan ülkenin en eski müzesidir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Haftanın her günü ziyarette açık olan müze giriş ücreti 8 USD’dir.

6-Longshan Tapınağı

Tayvan’ın başkenti Taipei’nin tarihi bölgesi Wanhua’da yer alan Longshan Tapınağı, 1738 yıllında Fujan’dan gelen Çinliler tarafından inşa edilen bir Budist tapınağıdır. Bu tapınak ülkenin ve şehrin en önemli tapınağıdır. Buraya gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir. Bu nedenle ülkenin simgesi olarak bilinmektedir. Buraya gelip fotoğraf çektirebilir veya inancınıza göre gidip dua edip ibadet edebilirsiniz. Ya da Tapınağın avlusuna kurulmuş masalarda bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

7-Taipei 101

Başkent Taipei’nin Xinyi semtinde yer alan Taipei 101, Dünyanın en yüksek binalarından biridir. Hatta bu nedenle Dünya Finans Merkezi olarak bilinmektedir. Bu bina içerisinde birçok avm, cafe, restoran ve sanat galerisi bulunur. Binanın terasına çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Bu bina, ülkenin en önemli sembolü haline gelmiştir. Şehrin birçok yerinde rahatlıkla görebiliyorsunuz. Burada eğlence ve huzur adına birçok şey bulabilirsiniz.

8-Ximending

Tayvan’ın başkenti oldukça popüler ve modern bir şehirdir. İçerisinde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunlardan biri de Ximending Bölgesidir. Bu bölge başkentin modern yüzünü göstermektedir. Bu bölgeye her yıl çok sayıda ziyaretçi akın etmektedir. Çünkü bölgede Zincir mağaza ve high-end markaların butikleri, lüks restoran ve cafelerle dolu bir hayat size sunmaktadır. Eğlence adına aradığınız her şey burada mevcuttur. Burada sevdiklerinizle birlikte güzel bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

9-Hualien

Ülkenin doğu kıyısında yer alan Hualien, Doğu Tayvan’ın en büyük şehri ve en önemli turizm merkezidir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu nedenle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Özellikle büyüleyici bir doğası bulunur. Sevdiklerinizle birlikte bu harika yerleri keşfetmek için bu doğa kentini ziyaret edebilirsiniz.

10-Pingtung

Tayvan Adası’nın güney ucunda yer alan Pingtung, ülkenin önemli turistik bir şehridir. Şehirde birçok turistik yapı bulunmaktadır. Özellikle Hualien kenti gibi birçok doğa harikası yapıları bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gidip huzurlu ve keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz. Buraya gittiğinizde bu doğal güzelliklerini ölümsüzleştirmeyi unutmayın.


Bunlar dışında Tayvan hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Nüfus: 23.395.600

Başkent: Taipei

Resmi Dilleri: Mandarin, Standart Çince

Para Birimi: Yeni Tayvan doları

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1 Ocak 1912

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz