Şelale

Ülkemiz doğal güzellikleri bakımında çok zengindir. Ülkemizin her köşesinde gizli bir cennet yatmaktadır. Gezmekle bitirmeyecek kadar çok doğal güzellik bulunmaktadır. Bizde işinizi kolaylaştırmak için 10 görkemli şelaleyi paylaştık.

Şelale

1-Manavgat Şelalesi

Manavgat Çayı üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi yüksekten akan suları ile harika bir güzellik oluşturuyor. Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi ihtişamlı görüntüsü ve yemyeşil çevresi ile göz dolduruyor. Manavgat şelalesinde muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca şelalenin çevresinde bulunan ağaçlarla kaplı yeşil alanda şelale manzarasına karşı piknik yapabilirsiniz. Manavgat şelalesinin etrafında kafe ve restoran bulunmaktadır. Şelale manzarasına karşı oturup çay içmenin ya da yemek yemenin tadına varmalısınız. Keyifli zamanlar geçireceğiniz bu doğal güzelliğe sahip Manavgat Şelalesini gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Manavgat Şelalesi

2-Düden Şelalesi

Antalya’ya 10 km uzaklıkta Kepez ilçesinde bulunmaktadır. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alıp Akdeniz’e dökülen şelale ihtişamlı bir görünüm oluşturmaktadır. Yeşillikler içinde akan şelale bir tabiat harikasıdır. Bu muhteşem manzaraya karşı oturup piknik yapabilirsiniz.

Düden Şelalesi

3-Yerköprü Şelalesi

Bu Şelale Konyanın Hadim ilçesinde bulunur. Konya il merkezine 60 km uzaklıktadır. Buraya gittiğinizde yeşilliği ve soğuk suyu il hayat bulacaksınız. Burada piknik de yapabilirsiniz. Ayrıca dönmeden köylülerden meyve alıp tadına bakın.

Yerköprü Şelalesi

4-Gelintülü Şelalesi

Rize ilimizde bulunan bu Şelale Ayder yaylasında bulunur.  Bu Şelalenin suyu akarken gelin duvağına benzediği için Gelintülü Şelalesi olarak anılmasını sağlamıştır. Şelale yaz ve bahar mevsiminde izlemeye doyulmaz oluyor. Mutlaka gelip görmelisiniz.

Gelintülü Şelalesi

5-Tortum Şelalesi

Erzurum ilimizde bulunan Bu şelale 48 metre yüksekliği ile dünya üzerindeki en yüksek 3. Şelale konumuna sahiptir. bu özelliği ile yerli yabancılar için uğrak bir yer olmuştur. ilçemizin sınırında bulunan bu şelale oluşumu hakkında kısa bir bilgi verelim. 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir. Bu kadar yükseklikten akan suyun oluşturmuş olduğu manzarayı hayal edebiliyor musunuz. Buraya gelenler için bir balkon yapılmıştır. ziyaretçiler bu balkona çıkıp Şelale suyun nasıl dans eder gibi aşağıya indiğiniz izleyebiliyorsunuz. Yok ilahi ben yakında izleyecem diyorsanız balkondan inen merdivenlerden aşağı doğru inin şelalenin altında kendinizi bulacaksınız. Burada akan su sizi sırılsıklam yaş edebilir. Hiç umurunuzda olmaz gerçekten o kadar güzel bir serinliği var ki anlatılmaz yaşanılır. Şelalenin yanında bulunan mesire yerleri ziyaretçiler piknik yapmaktadır. sevdikleri ile birlikte çok güzel zaman geçirmektedir. İlçemizde yöre halkı arasında bu şelale Sudökülen olarak adlandırılmıştır. Dipnot olarak geçirecek olursak Dünyada 1. Ve 2. Yükseklikte bulunan şaleleri de size tanıtacak olursak ; Dünyanın en yüksek şelalesi 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir.

Tortum Şelalesi

6-Girlevik Şelalesi

Bu şelale Erzincan ilimizde bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıktadır. Bu şelaleyi mutlaka görmelisiniz. Piknik yerleri bulunur. Çok muhteşem bir manzarası bulunur.

Girlevik Şelalesi

7-Darende Günpınar Şelalesi

Malatya ilimizde bulunan bu şelale Darende ilçesine  yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Şelaleyi besleyen birden fazla farklı kaynak vardır şelalenin suyu 40 metre yükseklikten adeta dans eder gibi yere düşmektedir. Bu manzara şelaleyi muazzam kılmaktadır. Şelaleyi besleyen ve şelaleden tamamen bağımsız şelalenin solunda bulunan kaynak suyu ilimizin çetin kış şartlarında donmaktadır. Bu donma olayı kaynak suyun doğa manzarası resmini sergilemektedir. Adeta bize Pamukkale’yi andırmaktadır. Ayrıca şelalenin yan tarafında kurulan tesislerle ziyaretçilere yeme –içme hizmetlerinde bulunmaktadır. Yine ziyaretçiler için şelalenin kaynak suyuna doğru 1,5 km’lik bir yürüyüş yolu tesis etmişlerdir.

Gürpınar Şelalesi

8-Sakılkent Şelalesi

Bu şelale Düzce ilimizde bulunur. İl merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Bu şelalenin olduğu yerde piknik alanı, mesire alanı ve Alabalık tesisleri bulunur. Buraya gitmediyseniz en kısa zamanda gidip huzur bulmalısınız.

Saklıkent Şelalesi

9-Bulut Şelalesi

Bu şelale Karadeniz bölgemizin yegane şehri olan Rize ilimize bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Burada bulunan vadide irili ufaklı birçok şelale bulunur fakat bunun en uzunu olan Bulut Şelalesidir. Üç kademede akan şelale müthiş bir manzara yaratmaktadır. En kısa zamanda gelip görmelisiniz.

Bulut Şelalesi

10-Suuçtu Şelalesi

Bu şelale Bursa ilimize Bağlı Mustafakemalpaşa ilçesinin sınırlarında bulunur. İlçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Şelalenin olduğu yerde Fay hattının kırılması sonucu burada büyük bir çukur meydana gelmiştir. Bu çukura yaklaşık 30 metre yükseklikte su yukarıdan akmaya başlamıştır. Akan su oluşan çukurda bir gölet meydana gelmiştir. İsminin burada geldiği anlaşılmaktadır. Bu fay hattının 1999 Marmara depremi sırasında meydana geldiği söylenilir. Bu şelalenin olduğu konum Kayın Ağaçlarıyla donatılmış bir ormanlık alandır. Yemyeşil bir alan içinde 30 metre yükseklikte akan suyun oluşturmuş olduğu göleti hayal ettikçe heyecanlanıyor insan doğrusu. Gezi ve piknik alanları da olan bu yerde sevdiklerinizle zaman geçireceğiniz güzel bir yerdir. Ayrıca şelalenin üst kısmında balık tesisleri de mevcuttur.

Suuçtu Şelalesi

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here