Ülkemizde şehirleri özdeşleşmiş 10 meşhur yemek

Ülkemizin her yeri bir cennet köşesidir. Ülkemize ait 81 il bulunur. bu 81 ilin kendine özgü bir yemeği mutlaka vardır. Hangi ilimize gidersiniz gidin her ilde mutlaka farklı bir tat ile karşılaşacaksınız.  Bu yemeği farklı bir yerde yesen o tadı alamayacaksın. İşte sizin için en meşhur 10 il ve bu şehirlerimizde özdeşleşen tadı damağınızda kalan yemekleri yazdık.

1-Adana: Akdeniz bölgemizde bulunan bu il insanları merttir. Yemek konusunda ise  Adana deyince hemen akla isimi özdeşleşmiş Adana kebabı gelmektedir. Şalgam ile çok güzel yenilir.

Adana Kebabı

2-Bursa: Marmara bölgemizin en gözde şehirlerinden biri olan Bursa denince akla İskender Kebabı gelmektedir. Her yerde yapılan İskender Bursa da  tadı başka olmaktadır. Burada yemenizi öneririm.

İskender Kebabı

3-Bolu: Tarihi ve turistik olarak tanınan kentte yemekleri ile de meşhurdur. Özellikle Mengenli aşçılar dünyaca tanınmışlardır. Bu nedenle Bolu mutfağı ülkemizin en meşhur mutfaklarından biridir. Özellikle kabaklı gözleme ve Abant Gölü’nün ismini verdiği Abant kebabını tatmanızı öneririm.

Bolu Usulü Kabaklı Gözleme
Abant Kebabı

4-Diyarbakır: Serhat şehri Diyarbakır ilimizin tarihi yapısı ile bilinir. İlimize yolunuz düşerse mutlaka Diyarbakır Ciğercisine uğramadan dönmeyin.

Diyarbakır Ciğercisi

5-Hatay: Ülkemizin güneyinde kalan tarihi şehrimiz Hatay yemekleri ile meşhurdur. Özellikle buraya geldiğinizde künefe, kâğıt kebabı, humus, kabak tatlısı gibi tüm ülkeye mal olmuş tatlı ve yemeklerin lezzeti de Hatay’da bambaşkadır.

Kağıt Kebabı
Hatay Künefe

6-Erzurum: Doğu Anadolu Bölgemizin soğuk şehri Erzurum denince akla ilk olarak Çağ Kebabı gelmektedir. Yolunuz düşerse tatmadan dönmeyin.

Erzurum Cağ Kebabı

7-Van: Doğu’nun incisi Van ilimize yolunuz düşerse özellikle ismi özdeşleşen Van kahvaltısını yapmadan dönmeyin. Yine ilimize özgü inci kefali balığın tadına da bakmanızı tavsiye ederim.

Van Kahvaltısı

8- Konya: İç Anadolu Bölgemizin maneviyat şehri Konya ilimize gelince Konya mutfağına uğramalısınız. Özellikle burada etli ekmeğin tadına bakmalısınız.

Konya Etli Ekmek

9-Mersin: Akdeniz’in kalbi olan bu şehrimize yolunuz düşerse burada yapılan leziz tantuni yemeğin tadına bakmadan dönmeyiniz.

Mersin Tantuni

10-Şanlıurfa: Peygamber şehri Urfa ilimize yolunuz düşerse acısıyla meşhur çiğ köfte tadına bakmadan dönmeyiniz.

Şanlıurfa Usulü Etsiz Çiğ Köfte

4 YORUMLAR

  1. Konyaya gelen dostlar sadece etliekmekle kalmamalısınız Konyanın meşhur furun kebabımıda kesinlikle tatmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here