Çiğdem Bitkisi

Endemik Bitki: Bulunduğu bölgenin ekolojik şartlarından dolayı yalnızca belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü bitki türüdür… Ülkemizde 10 bin bitki yetişir. Bunun 3 bini Endemik Bitkidir. Bu özeliği ile ülkemiz Endemik bitki bakımında çok zengindir. Biz de hepsini yazamayacağımız göre bunlardan en güzel 10 tanesini sizin için seçtik. Umarım beğenirsiniz.

Endemik bitkiler

10Yanar Döner:  Bu bitki daha çok afyon ve Ankara da yetişir. Halk arasında sevgi çiçeği olarak anılır. Mayıs-Haziran aylarında açar.

Yanar Döner Bitkisi

9Ters Lale: Bu bitki Hakkari ilimizde yetişir. Ağlayan gelin ismini de alır. Hazreti İsa’nın çarmıha gerildiği sırada boynunu büktüğü inancıyla Hristiyan dünyasınca kutsal sayılır. Çiçek ilkbahar da açılır. Yöre halkı tarafında koruma altına alınmıştır.

Ters Lale

8İstanbul Kardeleni: Bu bitki daha çok köknar ve kayın ormanların kenarında yetişir. 1983 yıllında İstanbul’a getirilip tanıtıldığı için bu ismi almıştır.

İstanbul Kardeleni

7Karagül: Bu bitki Urfa ilimizin Halfeti ilçesinde yetişir. Dünyada eşi benzeri yoktur. Bu bitki şiirlere, kitaplara, filmlere konu olmuştur. İlçenin havası ve suyundan dolayı sadece burada yetişir. Özel bir bitkidir. Bitki simsiyah değildir. Siyah tonlu kırmızı renktedir.

Karagül

6Anadolu Glayölü: Bu bitki adını Anadolu da almıştır. Daha çok maki bitkisi olduğu yerlerde yetişir. Akdeniz ve Ege Bölgemizde çoğunlukta görülür. Bahar ve yaz aylarında açar.

Anadolu Glayölü

5Zambakgiller: Bu bitki dağ kenarlarında yetişir. Çok yüksek tepelerde yetişen bu endemik bitki Dünyada sadece Manisa ilimizde yetişiyor. Mayıs-Haziran ayı gibi yetişiyor.

Zambakgiller

4Kapadokya Soğanı: Bu endemik bitki Ülkemizde sadece Kapadokya ve iç Anadolu da yetişir. Yaz mevsiminde çiçeklenir.

Kapadokya Soğanı

3Asuman Çiğdemi: Bu endemik bitki ise Antalya’da yetişir. Farklı bölgelerden de yetişir. Antalya çiğdemi olarak da bilinir. Asuman Adını Türk botanikçisi Prof. Dr. Asuman Baytop’tan almaktadır. Ekim- Aralık aylarında çiçeklenir.

Asuman Çiğdemi

2Piyan: Bu bitki daha çok yüksek ve bataklık yerlerde yetişir. Bu çiçek ilk defa 1982 yıllının Mayıs ayında Eber gölün kenarında keşfedilmiştir.  son zamanlarda Eber Sarısı da bilinir.

Eber Sarısı

1Kızılcahamam Çan Çiçeği: Bu endemik bitki Kızılcahamam da bulunan Işık dağın yüksek kesimlerinde yetişir. Birçok türü bulunan bitkinin Temmuz ayında çiçek açar.

Kızılcahamam Çan Çiçeği

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here