Umuma Mahsus Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? sorularına cevap vermek amacıyla bu ayrıntılı yazıyı kaleme aldık. Umarım bu yazı ışığında merak ettiğiniz sorulara cevap bulursunuz.

Bilindiği üzere umuma mahsus (Bordo), hususi (Yeşil), hizmet (Gri), diplomatik (Siyah) ve geçici pasaport olmak üzere toplam 5 çeşit pasaport türü bulunmaktadır. Bunlardan Umuma Mahsus(Bordo) pasaport ile ilgili merak edilen sorulara cevap bulacağız.

Umuma Mahsus Pasaport Nedir?

Gri, yeşil veya siyah pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişilere verilen bir pasaport türüdür. Kısaca özel şartlar dahilinde standart bütün vatandaşlara verilir. Rengi bordur. Sınırı en dar olan pasaport türüdür. Bu pasaport türüne Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesi vize istemektedir.

Umuma Mahsus Pasaport Kimlere Verilir?

Eğer yeşil, gri ya da siyah pasaport alma hakkınız yoksa bu pasaport türünü alabilirsiniz. KKTC vatandaşları da başta olmak üzere bütün T.C vatandaşları da bu pasaportu alabilir. Bu pasaportu almak için çok özel şartlar istenmiyor. Umuma Mahsus Pasaport sahibi T.C vatandaşların vizesiz gidebileceği ülkeleri yazdık. İsteyen olursa linki tıklayarak bu yazıyı okuyabilir. <<Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler

Ayrıca vaktiniz varsa bu makaleleri de okuyabilirsiniz ;

  1. Yeşil Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
  2. Umuma Mahsus Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
  3. Diplomatik Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir?
  4. Hizmet Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Gri Pasaportu)
  5. Nüfus Dairesinden Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Harç Bedeli Ne Kadar?
  6. Memurlar için 3 Adımda Yeşil Pasaport Alma Rehberi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here