Utah Gezilecek Yerler
Utah Gezilecek Yerler

ABD’nin batısına seyahat edenler genellikle Utah Eyaletini de ziyaret ederler. Utah’ın merkezi ve aynı zamanda bu devletin en büyük şehri olan Salt Lake City’dir. Bu ve diğer birkaç şehir dışında, Utah neredeyse nüfusu çok az olan bir eyakettir. Salt Lake City, 2002 kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Utah’da Bryce Kanyonu, Monument Valley veya Arches Milli Parkı gibi görülmeye değer birçok alan ve Milli Park bulunmaktadır. Tüm bu etkileyici yerler, ABD’nin batısındaki herhangi bir klasik gidiş-dönüş yolculuğunun bir parçasıdır. Çarpıcı bir manzaraya sahip etkileyici Milli Parklar sizi bekliyor! Utah aynı zamanda Mormonların çoğunun yaşadığı Eyalettir – nüfusun yarısından fazlası bu dini topluluğa aittir. Bu yüzden “The Beehive State” takma adını almıştır. Çünkü bu isim Mormonların çalışkanlığını ifade etmektedir.

Utah Gezilecek Yerler

Bryce Canyon : Eyaletin güneybatısındaki milli parktır. Utah’ın en büyüleyici doğal parklarından biridir. 1928 yılında kurulan Milli Park, özellikle sabah ve akşam saatlerinde çeşitli şekilleri ve renkleri ile dikkat çekiyor. Özellikle “vor allem in den Morgen” yüzyıllar boyunca rüzgarla aşınmış kayalar muhteşemdir. Bunlara Hoodoos denir.

Arches Nationalpark : Arches Milli Parkı, Moab şehrinin kuzeyinde yer alır ve 2.000’den fazla Doğal Taş Kemere sahiptir. Özellikle ünlü olan P. S. Delicate Arch, Utah’ın simgesi, Double-O-Arch veya Double Arch. Sıra dışı bir şekle sahiptir, tepesinde üç kafa vardır, hepsi farklı bir yöne bakar. Park su yolları ile doludur. Neredeyse tüm yıl boyunca kuru ve yüksek bir Platodan geçmektedir.

Salt Lake City : Salt Lake City, ABD’nin Utah eyaletinin başkentidir. Şehir, pitoresk dağlar ve Vasatch sıradağlarının zirveleri ile çevrilidir. Bir zamanlar Mormonlar tarafından yerleşmiş olan Salt Lake City, bugün yaklaşık 194.000 nüfuslu hareketli bir Metropoldür. Şehrin çevresinde birçok iyi gelişmiş kış sporları alanı ve tesisi bulunmaktadır. Salt Lake City’nin 2002 kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması şaşırtıcı değil.

Zion National Park : Utah’ın en önemli Milli parklarından biridir. Yaklaşık 600 km2’lik bir alanı kaplamaktadır. Bir gezi sırasında Utah’ın en güzel doğal cazibe merkezlerini görebilirsiniz. Parkın üst kısmında, uzun bir erozyon sürecinin sonucu olan garip bir Dama Tahtası desenine sahip taşlaşmış bir kumul vardır. Yüksek platolar, derin taş kanyonlar, pitoresk kanyonlar ve muhteşem kaya oluşumları için görmelisiniz.

Moab : Sizi Utah’ın turistik yerlerinde küçük Moab Kasabasını (yaklaşık 5.000 kişi) mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Moab, Arches Milli Parkı ve Canyonland Milli Parkı’na geziler için önemli bir başlangıç noktasıdır. -Dead Horse Point Eyalet Parkı da buradan kolayca ziyaret edilebilir. Colorado Nehri üzerinde yer alan şehir, Grand County’nin idari merkezidir.

Utah Gezilecek Yerler
Utah Gezilecek Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here