Bu mağara, Kocaeli ilimizin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinin Servetiye köyünde bulunur. aynı bu bölgede bulunan Cirbin Mağarasının yaklaşık 1 km güneyinde soğuk su mevkinde yer alır.

Kocaeli Veysel Candan Mağarası

Bu mağara yaklaşık uzunluğu 200 metre olduğu söylenmektedir.bu mağaranın yapımı değişik kireç taşları kulanıllarak yapılmıştır. Bu mağaranın ilk 100 metresi göl oluşumu olduğu diğer 100 metrenin son kısımda ise 8 metrelik bir şelale olduğu söylenilir.

Bu mağaranın tüm yüzeyi görülmemekte çeşitli taşlarla kaplı olan bu mağaranın anacak 50-60 metresine görebiliyoruz. Bu mağara hakkında pek yazılı bilgi bulunmamaktadır. sözlü bilgilerle elde ettiğimiz bu bilgileri sizinle paylaştık sonuç olarak bu ilimizde bulunan mağarayı merak edip yerinde görmek istiyorsanız yolunuz düşer düşmez uğramayı ihmal etmeyiniz…

Veysel Candan Mağarası Nerede?

Veysel Candan Mağarası, Kocaeli ilimizin Başiskele ilçesine bağlı Yuvacık beldesinin Servetiye köyünde bulunur. Kent merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunur.

Veysel Candan Mağarası Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan bu mağara Yuvacık beldesi yolundan 17 km uzaklıkta bulunan Servetiye köyü, Aytepe – Soğuksu mevkindedir. Toplu taşıma aracı olmadığından özel aracınızla gidebilirsiniz

omervatansever_magara6

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here