Zorzila Harabesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Gül kokulu ilimize yolunuz düşerse gezilecek birçok yer bulunmaktadır. bunları belirli bir plana oturtursak hep eğlenip hem de bilgi sahibi olarak dönebiliriz. Onun için bu kentimizde tarihe ait çok iz vardır. Bunları gezip görmesi gereken yerlerdir.

Zorzila Harabesi

Isparta ilimizin Sütçüler-Kasımlar yolu üzerinde ismi belli olmayan küçük bir kentte şahit olabilirsiniz. Bu kent tarihi hakkında kimse  pek bir şey bilmez.  Kalıntılarla oluşan bu küçük kent yerel ağızda Zorzila harabesi bulunmaktadır. Bu harabe Roma dönemine ait birçok tarihi kalıntıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bu kentte Roma dönemine ait kilise, tiyatro, yerleşim yerlerine rastlayabiliriz. Yılların vermiş olduğu tahribat ve aynı zamanda bölgede meydana gelen doğal afetler ve iklimsel şartlar bu yapıları yıpratmıştır. Günümüzde sadece birkaç kalıntı dışında pek bir şey bulmak mümkün değildir.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi eserleri görmenizi tavsiye ediyoruz.

Zorzila Harabesi Nerede?

Zorzila Harabesi, Isparta ilimizin Sütçüler-Kasımlar yolu üzerinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunur.

Zorzila Harabesi Nasıl Gidilir?

Sütçüler- Kasımlar yolunun batısında yaklaşık 5 km uzaklıkta ve kasabanın kuzeybatısında Kurşunlu Tepesi’nin doğu eteğinde yer alan şehrin ismi bilinmemektedir.

Zorzila Harabesi
Zorzila Harabesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here