PAYLAŞ
Abana İlçesi

Abana Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Abana ilçesi Kastamonu il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır.

Abana İlçesi

Abana ilçesi Karadeniz kıyısında yer alan yeşil ile mavinin buluştuğu doğal güzelliğe sahip bir yer. İlçe 6 km uzunluğunda kumsallara sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Abana İlçesi
Abana Merkez

Abana Müzesi

Abana ilçe merkezinde Hükümet konağı bahçesinde yer almaktadır. Abana Turizm ve Kültür Derneği tarafından işletilen müzede yörede tarihi süreç içinde kullanılan eski eşyalar ve bir kısım tarihi dokümanlar sergilenmektedir.

Abana Nasıl Gidilir
Abana Nerede

Harmason Camisi

Mevlana Camisi olarak da anılan Harmason Camisi 1846 yılında inşa edilmiştir. Camide Selçuklu mimarisi görünmektedir. İlk olarak zaviye olarak yapılmış ve daha sonraya camiye dönüştürülmüştür.

Abana Hangi Şehirde
Abana Haritası

Hacıveli Konağı

Abana ilçesine bağlı Hacıveli köyünde yer almaktadır. 1935 yılında yapılan konak ilk olarak okul olarak kullanılmıştır. 1992 yılında restore edilen bu konak restoran ve kafeterya olarak kullanılmaktadır. Deniz manzarası ve doğal ortamı ile dikkat çeken Hacıveli Konağı ziyarete açık bulunmaktadır.

Abana Sahil
Abana

Toza Seyir Tepesi

Abana ilçe merkezine bağlı Konakören Mahallesinde yer almaktadır. Tepe üzerinde çevrenin muhteşem panoramik manzarasını izleyebilirsiniz. Toza Seyir Tepesinde iki gözetleme balkonu bulunmaktadır. Güzel manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin uğrak yeri olan Toza seyir Tepesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Hacıveli kanyonu

İlçe merkezinde Karadeniz’e dökülen Hacıveli Çayının geçtiği yaklaşık 3 km uzunluğunda bir kanyondur. Bu kanyonda yer alan yürüyüş yolları trekking sporu için düzenlenmiştir. Anyon içinde doğal kayalıklar, ağaçlar, tahta köprüler ve eski değirmen kalıntıları bulunmaktadır. Güzel bir doğa yürüyüşü için bu kanyonu tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz ve ilkbahar aylarında gitmenizi tavsiye ederim. Ayrıca ilçeye bağlı Hacıveli Köyü sınırlarında yer alan Hacıveli Koyunu da izyaret etmenizi tavsiye edrim.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz