Akpınar İlçesinde bir görüntü

Akpınar ilçesi Kırşehir ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 42 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Akpınar Nerede

Akpınar ilçesi tarihi tam olarak bilinmese de 600 yıl öncesine dayandığını söyleyebiliriz. Antalya yöresinden buraya göç eden Yörükoğulları ile Yozgat tarafında göç eden imamoğulları ile ilçemizin farklı köylerinde yerleşmişlerdir. Daha sonra akrabalık ve ticari ilişkiler vesilesi ile bunlar burada ortak yaşam kuracakları bir kent kurdular. Buda Akpınar ilçemiz oldu. Akpınar 1938 yıllında yaşanan büyük bir depremle baya hasar gördü. Toparlanması çok zaman aldı. 1939 yıllında Bugünkü ilçe merkezine taşındılar. 1959 yıllında belediye teşkilatı kuruldu. 1988 yıllında ilçe statüsüne kavuşturuldu. İlçeye bağlı 6 mahalle, 26 Köy, 5 Mezra olmak üzere toplam 37 yerleşim birimi mevcuttur. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 7.489’dır.

Akpınar

Akpınar ilçemiz Kırşehir ilimizin en yeşil ilçesi olarak bilinir. Burası özellikle bahar mevsimi ile birlikte muhteşem bir manzaraya sahip olmaktadır. İlçemizde yetişen Cevizler sadece yörede değil ülke genelinde ismini duyurmayı becermiştir. Buraya yolunuz düşerse bu cevizlerin tadına bakmadan sakın dönmeyin.  İlçede yaşayan vatandaşlarımız genelde tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. İlçede yaşayan gençler ise yurt dışında çalışmaktadır. İnşaat işlerinde soğuk demircilik deyince ilçemizdeki ustalar akla gelmektedir. İlçemizin temiz havası soğuk suyu ve sıcakkanlı insanları ile tanışmanızı tavsiye ederim.

Akpınar Yolu
Akpınar Nerede
Akpınar Merkez
Akpınar İlçesinde bir görüntü
Akpınar ilçesi
Akpınar Hangi Şehirde
Akpınar-Kırşehir
Akpınar’da Bir Görüntü
Kırşehir’in İlçeleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here