Hatay Aromatik Bitkiler Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, 2013 yıllında hizmete açılmıştır.

Müze binası; 19. yüzyılda inşa edilen bir Hatay evi olup bugüne kadar birçok farklı amaç için kullanılmıştır.(Lise, Düğün Salonu vb…) Bu Bina, 2012 yıllında restore edilip 2013 yıllında ise ziyarete açılan Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik bitkiler müzesine ev sahipliği yapmaktadır. İki katlı müze de 280 tane Aromatik bitki sergilenmektedir. Alt katında, Hatay yöresine özgü bitkiler, baharatlar ile bunlardan elde edilen esans ve yağlar sergilenirken, Üst katında ise 280  farklı endemik bitki ismi ve resimleri sergilenmektedir.

Hatay Tibbi Ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Ülkemizde  yaklaşık 10.000 bitki türünün 3300 kadarı endemik, Hatay’da ise 2000 bitkinin 300 kadarı endemik bitkiden oluşuyor. Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. ülkemizde yetişen endemik bitkilerin yaklaşık %10’u Hatay’da bulunur diyebiliriz. Bu nedenle Hatay ilimiz Endemik bitkiler konusunda büyük öneme sahiptir.

Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi Nerede?

Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi, Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya bağlı Şehitler Mahallesinde bulunur. Diğer bir deyişle Kurtuluş Caddesi üzerindeki Habib-i Neccar Camii’nin 3 sokak yan tarafında bulunur.

Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi Nasıl Gidilir?

Hatay otogarından merkeze giden toplu taşıma araçları ile  Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi Ziyaret Saatleri

Hatay Tibbi Ve Aromatik Bitkiler Müzesi haftanın her günü 08:30-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi Giriş Ücreti

Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi Girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here