Antakya

Antakya, Hatay ilimize bağlı merkezi bir ilçedir. Hatay ilimiz büyük şehir olmadan önce Antakya ilçemiz şehir merkeziydi. 2012 yıllı itibari ile ilimiz büyük şehir olunca ilimiz Antakya ve Defne diye ayrıldı. Bu iki ilçe arasında Asi Nehri geçmektedir. İlçemiz ilimizin nüfus bakımında en kalabalık ilçesidir. Nüfusu 2015 yıllı itibari ile 347.974’dır. İlçemize bağlı 1 belediye 95 mahalle bulunur.

Hatay’ın İlçeleri

İlçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. İlçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Bu medeniyetler birçok iz bırakmışlardır.

Göz at ;

 1. Hatay Gezilecek Yerler
 2. Hatay’da Gezilecek 10 Yer
 3. Hatay Gece Hayatı
 4. Hatay Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Antakya’dan Halep’e ya da Suriye’ye (Cilvegözü Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 6. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 7. Hatay Otelleri ve Hatay Otel Fiyatları
 8. Hatay’ın İlçeleri
 9. İskenderun Gezilecek Yerler
 10. Antakya Gezilecek Yerler
 11. Antakya Otelleri ve Antakya Otel Fiyatları

Antakya ilçemiz aynı zamanda birçok inanca ve millete ev sahipliği yapmaktadır. Tarih boyunca hep böyle olmuştur. İlçemizde günümüz itibari ile birçok inanç ve kültüre hizmet ettiğini görmek ve şahit olmak mümkündür.

Antakya Nerede

Antakya’da gezilecek Yerler

İlçemize ait başlıca kültür varlıkları; Habib-i Neccar Camii, Saint Pierre kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Ulu Cami, Ortodoks Kilisesi ve Kurtuluş Caddesidir.

Müze salonu

Habib-i Necar Cami: İlçemizde bulunan bu camiye geçmeden önce bu camiye ismini veren Habib-i Necar kimdir onu öğrenelim. Hz. İsa peygamberliği döneminde yaşamış bir marangoz ustasıdır. Hz. İsa bir gün havarilerini Antakya’ya gönderir. Gidin orada bulunan insanları Allah’ı anlattın diye. Buraya gelen havariler halk tarafında tehdit edilip şehirde kovmaya başlanır. Bunu duyan Necar şehir merkezine gelir. Havarilere destek verir. Halkı uyarır. Herkesin gözü önünde Hz. İsa ve onun biat eder. Bunu duyan halk galeyana gelir. Havarileri ve Necar’ı şehit ederler. Günümüzde caminin yanında Necar ve havarilerin türbesi de bulunur. Cami buradan ismini almıştır. Şimdi cami de biraz bahsedelim. Cami Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilinir. Avlusunda şirin bir şadırvan bulunur. Günümüzde bulunan cami Osmanlı eseridir. Minaresi 19. Yüzyılda yapılmıştır.

Habib-i Neccar Camii

Saint Pierre kilisesi: İlçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunur. Bu yapı doğal bir mağaraydı. m.s 29-40 yıllarında Hz. İsa’nın Havarisi olan Saint Pierre buraya gelmiştir. Bu mağarayı kilise olarak inşa edip halka burada dini anlatmıştır. Bu nedenle Hristiyanların ilk kilisesidir. m.s 12-13. Yüzyıllarda buraya gelen haçlılar kiliseye eklemeler yapıp gotik bir tarzda inşa edilmiştir. Burada m.s 4-5. Yüzyıllara ait mozaikler bulunmuştur. Kilise de kutsal kabul edilen su bulunur. Ayrıca tehlike arz edildiğinde kaçmak için bir tünel bulunur. 1983 yıllında papa 6. Paul burayı Hrisyanların haç yeri ilan edilmiştir.  Bu nedenle her yıl 29 Haziranda Katolik kilisesince burada ayin yapılmaktadır. Bu kilise Hristyanlar için çok önemli bir yeri vardır.

St. Pierre Kilisesi

Antakya Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

İlçemizde bulunan bu müze merkeze bağlı Maşuklu Mahallesinde bulunur. 2014 yıllında hizmete açılan bu müze sadece ülkemiz için değil dünyada önemli bir yere sahiptir. müze Mozaik koleksiyonu bakımında Dünyada 2. Sırada Para koleksiyonu bakımında Dünyada 3. Sırada yer alır. Müzede yaklaşık 36.691 eser bulunur. Hatay ilimizde birçok höyük bulunur. buralarda yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi kalıntılar bu müzede sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ziyaret etmelisiniz.

Müze
Arkeoloji Müzesi

Antakya Ulu Camii: İlçemizde bulunan bu cami ilimizin ve ilçemizin en eski ve en büyük camisidir. Cami mimari olarak Selçuklular tarafında yapıldığı söylenmektedir. Cami üzerinde bulunan kitabeye göre 1117 tarihinde inşa edilmiştir. Cami birçok medeniyet tarafında kullanılıp günümüze ulaşmıştır. Camide çok kıymetli ve pahalı halılar serilmiştir. Caminin duvarlarında altın harflerle yazılmış ayetler bulunur. cami birçok kez onarımdan geçmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız.

Ulu Cami

Kurtuluş Caddesi: İlçemizde bulunan bu cadde tarih açısında önemli bir yere sahiptir. bu cadde dünya tarihinde ilk ışıklandıran caddesidir. Cadde günümüzde Eski Antakya dediğimiz kısımda kalıyor. Cadde de Habibi Neccar Camii, Sinagog, Katolik Kilisesi ve hemen yanında eski bir cami, hepsi bu cadde de ve iç içedir.

Kurtuluş Caddesi

Antakya Kalesi

Antakya Kalesi

Bu kale ilçemizde bulunan Necar dağı üzerinde inşa edilmiştir. kale veya sur diyeceğimiz bu yapı İstanbul surlarından sonra Türkiye’nin En uzun sura sahiptir. Bu sur m.ö 300 yıllarında Büyük İskender tarafında inşa edilmiştir. Daha sonra bu kaleyi kullanan Roma ve Bizans buraya ilaveler yapmıştır. Kale veya surun uzunlu yaklaşık 23.600 metredir. Surun batısında Asi nehri bulunmaktadır. buraya Hatay Kalesi de denilmektedir.

Hatay Kalesi

Antakya Parkı

Antakya Parkı

İlçemizde bulunan bu park ilimiz ve ilçemizin en büyük parkıdır. Park yaklaşık 52 bin metre karelik bir alanda yapılmıştır. Açılışını 2.Abdülhamit yaptığı söyleniyor. Asi nehrin hemen yanında bulunan bu park Fransız döneminde de ilaveler yapılmıştır. Parkta Defne ağacı başta olmak üzere birçok bitki bulunur. Burada havuz oturma yeri bulunur. Bu park aynı zamanda Antakya Atatürk Parkı olarak da bilinir.  Yolunuz buraya düşerse bu parka mutlaka uğrayınız.

Atatürk Parkı

NOT

Antakya Otelleri ve Antakya Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Antakya Otelleri ve Antakya Otel Fiyatları hakkında

2 YORUMLAR

 1. Ya ne yazarsam olur diye araştırmadan bilgi vermeseniz keşke. Türkiye’nin en uzun surları İstanbul kalesi’nde değil Diyarbakır kalesi’nde dir 2 büyük olan kalede Antakya değil Tokat Niksar kalesidir aynı zamanda Niksar kalesi Anadolu’nun ilk tıp üniversitesi’nde içinde barındırır Yağbasan medresesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz