Apia’da Gezilecek 10 Yer
Apia’da Gezilecek 10 Yer

Apia, Samoa Devleti’nin başkenti ve 38 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Ülkeyi daha iyi tanımanız için ilk rotanız burası olmalıdır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Cennetten bir parça gibi duran Apia muhteşem bir yerdir. Apia sakin plajları, yeşil alanları, doğal güzellikleri ve tarihi mirası ile dikkat çekmektedir. Apia şehrine yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerler şunlardır;

1-Samoa Kültür Köyü

Samoa ülkesinin kültürel yaşantısı ve gelenekleri hakkında bilgi veren Samoa Kültür Köyü, Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Özellikle ülkenin kültürünü merak edenler buraya gelmelidir. Şehirde ilk ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir. ‘Yaşayan Müze’ olarak bilinen bu köyü mutlaka gelip ziyaret etmelisiniz.

2-Vanya Taulealo Galerisi

Kent merkezinde yer alan Samoa ve Pasifik Adalarının sanatçılarının eserlerin sergilendiği Vanya Taulealo Galerisi, mutlaka görülmesi gereken sanat alanlarından biridir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Sanatta merakınız var ise mutlaka bu galeriyi ziyaret etmelisiniz. Burada birbirinden başarılı çok sayıda çalışma sergilenmektedir. Bu çalışmalar karşısında hayran kalmamanız elde değil. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte gözünüzle birlikte ruhunuzu da eğlendirebilirsiniz.

3-Maketi Fou

kentin Otantik Pazarı Maketi Fou, alışverişin kalbi atıldığı yer olarak bilinmektedir. Burada başta sebze ve meyve olmak üzere birçok gıda ve giyim elbiseleri bulunmaktadır. Buraya gelip yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Burada pazarcılarla iyi bir pazarlık yapmanız gerekir. Burada hediye almayacak olsanız bile pazarın havasını hissedip ortamı görmek için bile olsa mutlaka bir tur atın derim.

4-Immaculate Competion Katedrali

Limanın üzerinde yükselen muhteşem katedral Immaculate Competion Katedrali, Katolik Kilisesi’ne bağlı önemli bir dini yapıdır. Bu yapı, 1857 yıllında eski bir kilise yerine inşa edildi. 1966 yıllında Başpiskoposluğunun ana kilisesi olarak ilan edildi. 2009 depreminde büyük hasar gördü. 2 Haziran 2014 tarihinde tekrar onarılıp hizmette açıldı. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin derim.

5-Mormon Tapınağı

Apia’nın batı yakasında yer alan 1.736 metrekarelik bir alana yayılan devasa bir tapınak olan Mormon Tapınağı, 5 Ağustos 1983 tarihinde hizmette açılmıştır. Burası ülkede açılan ilk tapınak olarak bilinmektedir. 2003 yıllında çıkan yangında büyük zarar gördü. 2005 yıllında tekrara onarılıp hizmette açıldı. Ülke taraihinde önemli bir yer tutmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir.

6-Robert Louis Stevenson Müzesi

Dünyaca popüler yazar ve siyasetçi Robert Louis Stevenson’un eserlerin sergilendiği Robert Louis Stevenson müzesi, mutlaka gezilip görülmelidir. Robert Louis Stevenson’un birçok şahsi eşyası ve eseri burada sergilenmektedir. Robert Louis Stevenson, 13 Kasım 1850 tarihinde İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğup 3 Aralık 1894 tarihinde Samoa’nın Vailima şehrinde hayatını kaybetmiştir. Robert Louis Stevenson, roman, gezi yazı yazıları ve siyaset yazıları ile bilinir. Mezarı şuan Samoa’daki Vaea Tepesinde bulunur.

7-Tafa Tafa Plajı

Ülkenin en güzel plajı olarak bilinen Tafa Tafa Plajı, yıl boyunca çok sayıda kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle aileli çocuklar için harika bir adrestir. Denizi oldukça temizidir. Buraya geldiğinizde sevdiklerinizle birlikte deniz, kum, güneş ve eğlencenin tadına varabilirsiniz. Geceleri ise renkli gece hayatı ile eğlenebilirsiniz.

8-Papapapaitai Şelaleleri

Upolu Adası üzerinde yer alan Papapapaitai Şelaleleri, tek kelime ile harikadır. Cennetten bir parça gibi duran bu plaj, mutlaka gezilip görülmesi gerekir. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı kişi gelir. Muazzam manzarası karşısında hayran kalmamak elde değil. Buraya gelip doğa yürüyüşü yapıp bol bol harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Oğa ve fotoğraf tutkunları bu şelalayi mutlaka görmelidir.

9-Lefaga Plajı

El değmemiş muazzam doğası ve harika kumsallarıyla göz kamaştıran Apai şehrinde yer alan Lefaga Plajı, Mutlaka gidip görüp yaşamanız gereken yerlerden biridir. Burada gün içinde deniz, kum ve güneşin keyfini yaşarken geceleri ise mekânlarda eğlencenin doruğunu yaşayabilirsiniz.  Burada deniz oldukça temizdir. Tavsiye edilir.

10-EFKS Müzesi

Başkent Apia’nın yaklaşık 12 km batısında yer alan EFKS Müzesi, 12 Mayıs 2011 tarihinde ziyarette açılan ülkenin en popüler ve aynı zamanda en büyük müzesidir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim. Müzeyi gezip görmeden ben Samoa ülkesine gittim demeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here