Denizli Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Denzili ili, Merkezefendi ilçe sınırında bulunan Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi, 1984 yıllında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Denizli Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi

Müze binası, yapılış tarihi hakkında elimizde net bir bilgi yoktur. Fakat 19. yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında parti binası olarak kullanılmıştır. 4 Şubat 1931 yıllında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Denizli ziyareti sırasında bir gece burada konaklanmıştır. 1950 yıllında Sağlık Bakanlık devredilmiştir. 1977 yıllında Kültür Kültür Bakanlığı tarafından anıt eser olarak tescil  edilerek koruma altına almıştır. 1981 yıllında restore edilerek 1984 yıllında müze olarak hizmet etmiştir. Müze iki katlı olup Müzenin giriş katında takılar, el işlemeleri, ahşap oyma hat örnekleri, işlemeli kadın giysileri, kılıçlar, tüfekler ve sancak sergilenmektedir. Müzenin ikinci katında ise işlemeli kadın ve erkek giysileri giyen mankenler ve Atatürk’ün Denizli ziyaretinde kaldığı oda ve çalışma odası yer almaktadır. Denizli’nin kültürel zenginliğini görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi Nerede?

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi, Denizli’nin merkez ilçesi Merkezefendi’ye bağlı Saraylar Mahallesi 459 sokakta bulunmaktadır.

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi Nasıl Gidilir?

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi’ne şahsi aracınızla menderes Bulvarı üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasında toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi Ziyaret Saatleri

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz sezonunda 19:00’a kadar açık kalmaktadır.

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi Giriş Ücreti

Atatürk Evi Etnoğrafya Müzesi Girişi Ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here