Ayvacık Samsun

Ayvacık Samsun iline bağlı bir ilçedir. Ayvacık ilçesi Samsun il merkezine 62 km mesafede yer almaktadır. Yeşilırmak üzerine kurulu olan Ayvacık ilçesi doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Doğal güzelliği ile adeta cennetten bir köşe olan Ayvacık ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Ayvacık ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Yeşilpınar Şelalesi: Ayvacık ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Yeşilpınar Köyünde yer almaktadır. Yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülen şelale ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır. Yeşilpınar Şelalesine ulaşmak için öncelikle araba ile köye ulaşmalısınız. Daha sonra köyden yürüyerek yarım saatlik yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. Şelaleri ile dikkat çeken Ayvacık ilçesinde yer alan ilçe merkezin 5 km uzaklıkta bulunan Kikinin Şelalesi ve ilçe merkezine 1.5 km uzaklıkta yer alan Çağlayan Şelalesini görmenizi tavsiye ederim.

Suat Uğurlu Barajı Ve Kirazlık Adası: Yeişırmak üzerinde bulunan baraj Ayvacık ilçe sınırlarında yer almaktadır. Elektirik üretimi ve sulama için kullanılan barajın en önemli özelliği içinde ada bulunmasıdır. Suat Uğurlu Barajında yer alan Kirazlık Adası ülkemizde baraj gölünde bulunan tek ada olma özelliğine sahiptir.Kirazlık Adası Zevgar Adası olarak da bilinmektedir. Yeşil bir tabiata sahip Kirazlık Adası muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Bölgeye gelen turistlerin dikkatini çeken ve harika bir manzaraya sahip Kirazlık Adasını görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca 2010 yılında yapılan baraj gölünün ayırdığı mahalleler arasında ulaşımı sağlayan estetik görünüme sahip Eynel Köprüsü baraj gölüne farklı bir güzellik katmaktadır.

Kızlar Kalesi: Ayvacık ilçe merkezine bağlı Çamlıkale Köyünde yer almaktadır. Kızlar Kalesi kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat kale kalıntılarından köklü bir geçmişa sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Ayvacık Samsun Hangi Şehirde
Ayvacık Samsun Nerede Nasıl Gidilir
Ayvacık Samsun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here