Bayat Afyonkarahisar

Bayat; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Bayat ilçesi Afyonkarahisar il merkezine 46 km uzaklıkta yer almaktadır. Bayat ilçesi kökboyalı kilimleri ile ön plana çıkmaktadır. El emeği ile yapılan doğal renklerden oluşan ve kullanıp, yıkandıkça rengi daha da güzelleşen Bayat Kilimleri yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Kurtini Mağarası: Bayat ilçe merkezinin 3 km kuzeyinde yer almaktadır. Kurtini doğal bir mağaradır. Orman içinde yer alan mağaranın 25 metreden ötesine gidilememektedir. Mağara içinde bulunan sarkıt, dikit ve içinde bulunan bazı hayvan fosilleri ile dikkat çekmektedir.

Kalaylıtaş: Bayat Yaylasında iki kaya arasında çıkan doğal bir sudur. Suyun çevresi mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında yaylanın serin havasında en çok tercih edilen yerdir. Ayrıca ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Bayat Ormanı da mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Asarkale (Sidre): Bayat ilçe merkezinde yer almaktadır. Burada Bizans Döneminden kalma manastır kalıntıları ve Bizans yapıtlarının kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca ilçede bulunan Elicek Mağarası ve İnpazarcık’ta kaya mezarları yer almaktadır.

Bayat Afyonkarahisar Hangi Şehirde
Bayat Afyonkarahisar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here