Çumra

Çumra; Konya iline bağlı bir ilçedir. Çumra ilçesi Konya il merkezine 44 km uzaklıkta yer almaktadır.

Çumra İlçesi

Çumra ilçesi Konya Ovasında kurulmuştur. Çumra ilçesi içinde bulunan Çatalhöyük ile dikkat çekmektedir. İlçe sınırlarında bulunan Çatalhöyük köklü tarihi ile ilçenin en önemli turizm merkezidir. İlçede yer alan tarihi ve turistlik yerler şunlardır:

Çumra Hangi Şehirde
Çumra Haritası
Çumra İlçesi

Çatalhöyük

Çumra ilçe merkezinin 10 km doğusunda yer almaktadır. Çatalhöyük, yükseltileri birbirinden farklı iki tepe üzerinde yer almaktadır. 9 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılan Çatalhöyük içinde bulunan tarihi kalıntıları ile hayret verici bir güzelliğe sahiptir. Ülkemizin en zengin arkeolojik alanlarından biri olan Çatalhöyük Neolitik Döneme ait duvar resimleri, sanatsal silahlar, ziynet eşyaları, takı, heykel gibi eserler ile dikkat çekmektedir. 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Listesine dâhil edilen köklü geçmişe sahip Çatalhöyük görülmesi gereken yerlerdendir.

Çumra Nasıl Gidilir
Çumra Nerede

Sırçalı Mesire Yeri

Çumra ilçe merkezinde yer almaktadır.  İlçenin en çok tercih edilen mesire yeri olan Sırçalı Mesire yerinde; şelale, yürüyüş parkurları, piknik alanları, çocuk oyun alanları ve lokantalar yer almaktadır. Güzel bir hafta sonu için Sırçalı Mesire yerini tercih edebilirsiniz.

Çumra Merkez
Çumra Sırçalı
Çumra

Apa Barajı

Çumra ilçe merkezine 35 km uzaklıkta Apa Kasabasında Çarşamba Çayı üzerinde bulunmaktadır. Apa Barajı 1957-1962 yılları arasında sulama ve çayın taşmasını önlemek amacıyla yapılmıştır. Apa Baraj Gölünde sazan ve tatlı su levreği yaşamaktadır. Burada olta balıkçılığı yapmak mümkün. Ayrıca barajın çevresinde DSİ ve Selçuk Üniversitesine ait tesisler ve piknik alanları bulunmaktadır.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here