Selçuk İzmir

İzmir’in tarih kokan ilçesi Selçuk; İzmir’e 75 km uzaklıkta bulunmaktadır. Selçuk ilçesinde çok sayıda tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Selçuk’ta gezilecek yerler şunlardır:

Selçuk Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti: Selçuk denilince akla ilk olarak Efes Antik Kenti gelir. Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan Efes Antik Kenti görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir.

Selçuk’tan kalkan arabalar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Efes Antik Kentine müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Efes Antik Kentinde göreceğiniz tarihi yapıtları tek tek ele alalım.

Göz at ;

 1. Selçuk Gezilecek Yerler
 2. Selçuk Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Selçuk Otelleri
 4. Şirince Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
 5. Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi
 6. Nesin Matematik Köyü
 7. Efes Kuretler Caddesi
 8. Selçuk Yaşar Müzesi Ve Sanat Galerisi
 9. Efes Teras Evler
 10. Selçuk Efes Müzesi
 11. Selçuk Liman Caddesi
 12. İzmir Gezilecek Yerler
 13. İzmir Gece Hayatı
 14. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
 15. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
 16. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 17. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 18. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Çifte Kilise: Yüz yılardır varlığını devam ettiren Çifte Kilise Efes Antik Kentinde yer almaktadır. MS 2. Yüz yılda Roma Döneminde yapılan bu eser antik kentte büyüleyici güzelliği ile karşınıza çıkacaktır.

Hadrian Tapınağı: Efes Antik kentinde akrapol bölümünde bulunmaktadır. İmaparator Hadrian için yapılan tapınak yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken eserlerdendir.

Trajan Çeşmesi: Efes Antik Kentinin en önemli eserlerindendir. Hadrian Tapınağının ilerisinde bulunan Trajan çeşmesi iki katlı yapısı ile harika bir görüntü oluşturuyor. Büyük bir havuza sahip olan çeşmenin su akan bölümünde Trajan heykeli bulunmaktadır. İhtişamlı bir eser olan bu çeşme derin tarihi ile etkileyici bir güzellik oluşturuyor.

St John Kilisesi: Efes Antik Kentinin en görkemli yapısı olan St John Kilisesi Bizans döneminin önemli kalıntılarındandır. Efes antik kenti gezinizde bu kilisenin görkemli görüntüsü sizi etkileyen eserler arasında olacaktır. Ayrıca antik kentte bulunan Meryem Ana Kilisesi, tiyatro bölümü, Celsus Kütüphanesi, Domitianus Tapınağı, hamamlar, tuvaletler ve ihtişamlı kapılar dikkatinizi çekecek diğer eserlerdendir. Ayrıca Efes Antik kentte bulunan yedi uyuyanlar mağarası hikayesi ile dikkatinizi çekecek yerlerdendir. Keyifli bir tarihi gezi yapmak istiyorsanız Efes Antik kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Efes Müzesi: Selçuk terminalinden yürüme mesafesi uzaklıkta olan bu müzeye giriş müze kartı ile ücretsiz kartsız ise 10 tl ücret alınmaktadır. Arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen önemli eserler sergilenen bu müzede sikke ve hazine salonu, Efes Artemis salonu ve İmparator salonu gibi her salona ait eserlerin sergilendiği salonlar bulunmaktadır. Ayrıca müze bahçesinde antik çağdan günümüze kadar ulaşan çok sayıda eser ve heykeller sergilenmektedir. Ziyaretçilere açık olan bu müzede çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.

İsa Bey Camii: Şamlı Mimar Ali tarafından yapılan tarihi camii yapımında kullanılan malzemeler Efes harabesinden toplanılan malzemeler ile devşirme usulü ile yapılmıştır. Yıllara rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan yapı görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Ziyarete açık olan bu tarihi yapının ihtişamlı iç ve dış mimarisine şahit olmak için ziyaret edebilirsiniz.

Şirince: Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan Şirince köyü doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. Köyü çevreleyen yemyeşil tabiatı, dar sokakları ve beyaz beyaz evleri ile şirin bir görünüme sahip olan köy hafta sonu İzmirlilerin uğrak yeridir. Her yıl ekim ayında Şarap Festivali yapılan şirince sessiz bir tatil isteyenlerin gözde yerlerindendir.

Şirince
Şirince

Pamucak Plajı: Selçuk’a 7 km uzaklıkta bulunan Pamucak plajı temiz deniz suyu ve uzun kumsalı ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Selçuk’ta tarihi bir geziden sonra bu temiz deniz sularında yüzebilir keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Selçuk Otelleri ve Selçuk Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Selçuk Otelleri ve Selçuk Otel Fiyatları

Şirince Otelleri ve Şirince Otel Fiyatları  hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Şirince Otelleri ve Şirince Otel Fiyatları

Göz at;

 1. Şirince Gezi Rehberi
 2. Şirince Otelleri ve Şirince Otel Fiyatları
 3. Selçuk Gezi Rehberi
 4. Selçuk Otelleri ve Selçuk Otel Fiyatları
 5. İzmir Balayı Otelleri ve Paketleri
 6. İzmir Otelleri ve İzmir Otel Fiyatları
 7. İzmir Gezi Rehberi
 8. İzmir Gece Hayatı
 9. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
Pamucak Plajı
Pamucak Plajı
Selçuk İzmir Haritası
Selçuk İzmir Haritası
Selçuk İzmir Nerede Nasıl Gidilir
Selçuk İzmir Nerede Nasıl Gidilir
Selçuk İzmir Haritası
Selçuk İzmir Haritası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz