Dazkırı

Dazkırı; Afyonkarahisar’a bağlı bir ilçedir. Dazkırı ilçesi Afyonkarahisar’a 140 km uzaklıktadır. Dazkırı ilçesi Denizli iline 80 km uzaklıkta bulunmasından dolayı ilçe halkı genellikle Denizli iline giderler. Denizli-Afyonkarahisar karayolu Dazkırı ilçe merkezinden geçmesinden dolayı ilçe ulaşım açısından gelişmiştir. Ayrıca İzmir- İstanbul demiryolu da ilçe merkezinden geçmektedir. Dazkırı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sarıkavak Köyü: Dazkırı ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burada Roma Döneminden kalma kayalar içine oyulmuş kabinler bulunmaktadır. Bu kabinlerin mezar olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca Sarıkavak Köyünde MÖ. 1 ya da 2. Yüzyıllara ait olduğu tahmin edilen Sanaus Antik Kentine ait tarihi kalıntılar da bulunmaktadır.

Kızılören Köyü: Dazkırı ilçe merkezine bağlı bir köydür. Bu köyde Roma Dönemine ait tümülüsler bulunmaktadır. Burada yapılan araştırmalarda toprak kaplar ve sikkeler elde edilmiştir. Başmakçı ilçesi ile Dazkırı ilçesi arasında yer alan Acıgöl Kuş Cennetini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Dazkırı Nerede Haritası
Dazkırı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here