Giresun Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir

Giresun şehir merkezinde yer alan Giresun Kalesi kente hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Şehri ikiye bölen bir yarımada üzerinde yer alan Giresun Kalesi 1. Pharnakes tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Denize hakim bir noktada yer alan Giresun Kalesinden şehri izleyebilirsiniz. Giresun Kalesi’nde Atatürk Kenan Muhafız Alayı Komutanı Yarbay Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı, kalenin denize bakan kuzey yamacında Şehitlik ve Hacı Bektaşi Veli Hazretleri’nin müridi Kurban Dedenin türbesini görebilirsiniz.

Giresun Kalesi Nerede

Giresun Kalesi Giresun Kent merkezinde Kale Mahallesi’nde yer almaktadır.

Giresun Kalesi Nasıl Gidilir

Giresun şehir merkezinde yer alan Giresun Kalesine otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] İl merkezinde yarımadanın en yüksek yerinde bulunmaktadır. Giresun Kalesi; Pontus Kralı I. Farnakes tarafından MÖ. 2. Yüzyılda inşa edilmiştir. İki bölümden oluşan kalenin içinde saray kalıntısı, taş mağaralar, tapınak ve kilise tapınakları yer almaktadır. Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen kale deniz ve Giresun manzarası ile güzel bir tablo oluşturmaktadır. Kalenin içinde Kurtuluş Savaşında büyük başarılar göstermiş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün koruma komutanlığını yapmış Gazi Topal Osman Ağa’nın mezarı bulunmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip kalede asırlık çınar ağaçları bulunmaktadır. Bu çınar ağaçlarının altında piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca lokanta, çay bahçeleri ve büfe bulunmaktadır. Turistlerin uğrak yeri olan Giresun Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir. Şehir merkezinde bulunan kale mahallesindedir. Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne çok yakındır. Bu yer hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Giresun Kalesi Gezilecek Yerler […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here