Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği

Nerede:İzmir

Nasıl gidilir: ilimizin Kemalpaşa ilçesine giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.

Hangi bölgede: Ege Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 28 km

İzmir ilimizin Kemalpaşa ilçesinde bulunan Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri sizinle paylaşacağız.

Göz at ;

  1. Kemalpaşa Gezilecek Yerler
  2. Kemalpaşa Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Kemalpaşa Yiğitler Piknik Alanı Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti
  4. Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği

İlimizde kurulan bu çiftliğe geçmeden önce tarihine bir göz atalım: çiftliğin ana temelini oluşturan Şirzat Doğru’dur. Şirzat Doğru Doğu Türkistan da doğup büyümüştür. Fakat 1949 yıllında Doğu Türkistan’ın işgal edilmesi sonucu göç başlamıştır.

Şirzat Doğru ile birlikte bir grup Türkiye’ye gelmiştir. Türkiye’nin onlara karşı gösterdiği sıcak karşılama çok hoşuna gitmiştir. Türkiye’ye karşı vefa borcunu ödemek için bir çiftlik açmaya karar verir.

1987 yılında inşasına başlamıştır. İnşası iki yıl sürmüştür. Atalarımızın unutulmaya yüz tutulmuş kültürlerini tekrar Türk halkına kazandırmak istemiştir. Bunlar

1: Otağ: eski göçebe Türklerde keçi kılında yapılan çadır anlamını taşımaktadır. Fakat Şerzat Doğru bunu betonarme olarak yapmıştır. Tamamen Doğu Türkistan kültürünü aktarmıştır.

2: Kımız: yine Orta Asya Türklerin bir içeceğidir. Bu içecek at sütünde yapılan şaraptır. İsteyen olursa özel ambalaj olarak sipariş edebilir.

3: Atlar: Orta Asya Türkler savaşçı özelikleri nedeniyle at onlar için vazgeçilmez olmuşlardır. Bu çiftlikte sadece Orta Asya da getirilen atlar yok. bunlar dışında birçok ülkede farklı cinslerde atlar getirilmiştir. Özelikle bol süt veren atlar getirilmiştir. Buraya giden ziyaretçiler atlara binip tur atabilirler.

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği nerede
Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği nerede

4:Orta Asya Lokantaları: burada özellikle Kırgız, Özbek ve kazak Türklerine ait yemekler verilmektedir. Buraya giden ziyaretçiler bu yemeklerin tadına bakabilir.

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliğine nasıl gidilir
Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliğine nasıl gidilir

Sonuç olarak Egemizin incisi İzmir de bulunan böyle mükemmel bir çiftliği şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği
Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here