Kilis Müzesi

Kilis ilimizde bulunan tarihi bir müze olan Kilis Müzesi ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri size sunmaktan mutluluk duyarız

Kilis Müzesine Nasıl gidilir
Kilis Müzesine Nasıl gidilir

İlimizin merkezinde bulunan bu müze diğer müzelerden farklı kılan şeyler bulunmaktadır. Bu farklıklar müzeyi daha çekici hale getirmiştir.   Müze iki bölümde oluşmaktadır. Ona geçmeden önce bu müze daha önce Neşat Efendi Konağı olarak kullanılıyordu. Fakat 2012 yıllında restorasyon çalışmaları yapıp müzeye dönüştürdüler. Yaklaşık 5 yıldır yöre halkı ve ziyaretçilerine müze olarak hizmet vermektedir. Yukarıda iki bölümde oluştuğunu söylemiştik. Bu bölümler müze arkeoloji ve etnografya seksiyonlarından oluşur.

Arkeoloji seksiyonu: Bu bölümde tarihi yapıları o bölgede bulunan kazı çalışmaların sonucunda ortaya çıkan tarihi eserler, bu bölgede hüküm süren medeniyetlere ait eserler, tarih öncesi ve sonrası döneminde bulunan eserleri sergiler.

Etnografya seksiyonu: Bu bölümde ise Kilis ilimize ait yaşantıları, gelenekleri ve görenekleri, töreleri burada bulunan mankenlerle canlandırmaları bulunur. Ve ayrıca bu bölümde özel odalar bulunmaktadır. bu  odalar Kilis geleneksel evlerini canlandırır.

Kilis Müzesi Nerede
Kilis Müzesi Nerede

Sonuç olarak Akdeniz ve Güneydoğu bölgemizin kesiştiği bu ilimizde bulunan bu tarihi müzesini ziyaret etmeyi siz değerli okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Kilis Müzesi Nerede?

Kilis Müzesi, Kilis kent merkezine bağlı Yedi Aralık Mahallesi, Topaloğlu Sokak, No: 2 adresinde bulunur.

Kilis Müzesi Nasıl Gidilir?

Kilis Müzesi, Kilis kent merkezinde bulunur. Buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasında toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Kilis Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Pazartesi günü dışında haftanın her günü 08:30-17:00 saatleri arasında açıktır. Yaz sezonunda 19:00 kadar açık kalmaktadır. Kilise Müzesi Girişi Ücretsizdir.

Kilis Müzesi
Kilis Müzesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here