Mor Kiryakus Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Batman ili, Beşiri ilçe sınırında bulunan Mor Kiryakus Manastırı, kim tarafında ve ne zaman yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Fakat tahminlere göre M.S 5. yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir.

Bu manastır 365 odalı Hristiyanlara ait en eski yapıdır. 5.yüzyılda Hristiyanlar tarafında Üniversite olarak açmıştır. Daha sonra inanç merkezi olarak açılan bu mabet uzun yıllar Hristiyanlara hizmet etmiştir. 1940 yıllına kadar yöre halkına hizmet etmiştir. Burada eğitmen yetiştirip farklı bölgelerdeki kiliselere atanıyordu. 1940 yıllından sonra kente Hristiyan inancına sahip kimse kalmayınca yapı, kendi kaderine terk edildi. Yılların vermiş olduğu tahribat yüzünde okunmaktadır. Yakın zamanda restore edilmiştir. Dehlizlerle yer altına uzanan 3 katlı manastır  müzeye çevrildi. Burada Hristiyan inancına ait birçok eser sergilenmektedir. 200 kiloluk çanı ile adeta tarihe meydan okumaktadır.

Mor Kiryakus Manastırı Nerede?

Mor Kiryakus Manastırı, Batman’ın Beşiri ilçemizin merkezine bağlı Ayrancı Köyünde bulunur.

Mor Kiryakus Manastırı Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Beşiri ilçesine gelip burada köy servisleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here