Beşiri

Beşiri ilçesi Batman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçemize il merkezine yaklaşık 16 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Batman’ın İlçeleri

İlçemiz ilimizin doğusunda bulunur. İlçemizin doğusunda Kurtalan ilçesi, güneyinde Hasankeyf ilçesi ve Gercüş ilçesi, kuzeyinde ise Kozluk ilçesi yer almaktadır.

Beşiri

Beşiri ilçemiz tarihte birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. bu medeniyetler her biri ilçeye iz bırakıp gitmiştir. ilçemiz tarihi yapılar bakımında zengin bir ilçemizdir.

Batman-Beşiri

Beşiri ilçemizde gezilecek yerler:

Mor Kiryakus Manastırı: ilçemizin merkezine bağlı Ayrancı Köyünde bulunur. Bu manastır 365 odalı Hristiyanlara ait en eski yapıdır. 457 yıllında inşa edilmiştir. 2 .yüzyılda Hristiyanlar tarafında Üniversite olarak açmıştı. Daha sonra inanç merkezi olarak açılan bu mabet uzun yıllar Hristiyanlara hizmet etmiştir. 1940 yıllına kadar yöre halkına hizmet etmiştir. Burada eğitmen yetiştirip farklı bölgelerdeki kiliselere atanıyordu. 1940 yıllından sonra kente Hristiyan inancına sahip kimse kalmayınca kendi kaderine terk edildi.   . Yılların vermiş olduğu tahribat yüzünde okunmaktadır. Yakın zamanda restore edilmiştir. Daha sonra  müzeye çevrilmiştir .Burada Hristiyan inancına ait birçok eser sergilenmektedir. 200 kiloluk çanı ile adeta tarihe meydan okumaktadır.

Mor Kiryakus Manastırı
Mor Kiryakus Manastırı:

Memikhan Köprüsü: İlçemizde bulunan bu köprü tarihi bir köprü vazifesini görmektedir. Uzun yıllar yöre halkına hizmet edip ismini tarihe yazdırmayı başarmıştır. Memikhan Köprüsü kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili pek bilgi yoktur. Fakat aynı Bölgede yapılan Malabadi Köprüsü ile  mimari olarak benzemektedir. Bu yüzden aynı kişiler tarafında yapıldığı düşünülmektedir.

Memikhan Köprüsü

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmenizi öneriyorum. Yörede yapılan yöresel yemeklerini tatmanızı tavsiye ediyorum. İnsanları çok sıcak kanlı olup misafirperverdirler.

Beşiri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz